VALİ'NİN BAŞINI YİYEN OLAYLAR
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
VALİ'NİN BAŞINI YİYEN OLAYLAR
DÜNYA Haberi
VALİ'NİN BAŞINI YİYEN OLAYLAR

İçişleri Bakanlığının 10.06.2009 tarihli 10030 numaralı yazısı ve Bakanlar Kurulunun 11.06.2009 tarihli kararıyla 22 ilin valisi değişti. Bu rutin değişimin içinde en çok tartışılan isimlerinden biri olan Şanlıurfa Valisinin merkeze alınması oldu. Yavaşcan  sürgün gibi bir atamayla merkeze alındı. 2. dönem Valiliği sırasında Şanlıurfa’da pek icraat yapamayan ve Şanlıurfa’da bir çok kişiyle sorunları olan Vali Yusuf Yavaşcan neden görevden alındı.? 

İlk Önce Mercedes


500 Milyarlık Internet bağlantısı bile olan son model Mercedes’i ile Türkiye gündemine oturan Vali Yavaşcan Şanlıurfa’da köy yolları ve susuz köyleri ile ünlü Şanlıurfa’da tartışmalara neden oldu. Günlerce hatta aylarca yazıldı çizildi. Vali Yavaşcan, KÖYDES’ten en fazla yararlanan iller arasında yer alan Şanlıurfa’da makam aracını yenilemesiyle ünlendi.


Yavaşcan Urfa’da bir makam aracı filosu kurdu. Hiçbir valinin almadığı kadar araba aldı. Sonunda kırmızı bir Honda’yı da eşi için aldı ve ona tahsis etti.


Vatandaşa Fırça Attı


Ceylanpınar’da yaşanan sel felaketinin ardından bölgeye giden Vali Yavaşcan burada da medyaya konu oldu. Vatandaşa attığı fırça yine Türkiye gündemine taşındı. Vali ve bir Milletvekilinin selde evini kaybeden vatandaşa fırçası Şanlıurfa’da günün konusu olmuştu. Hilvan’da 7 kızın gölette boğulmasının ardından 1 gün sonra olay yerine giden Vali Yavaşcan, çalışmaların yavaş gittiğini kurtarma ekiplerinin Diyarbakır Belediyesinin ekiplerinden geç geldiğini dile getiren köylülere bağırmasını tüm Türkiye duydu ve izledi.


Harran sular altında kaldığını yazan Ulusal basının temsilcilerini “Yalan haber yapıyor” diye genel müdürlüklerine şikayet eden Vali Yusuf Yavaşcan’a cevap olarak Harran’dan canlı yayın yapan Ajanslar Şanlıurfa’yı ve Vali’yi bir kez daha Türkiye gündemine taşıdı.


Vali Yavaşcan daha sonra Sel felaketini havadan Helikopterle görüntüleyip medyaya dağıtmıştı.


Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı İleri köyünün 22 kilometrelik yolunu KÖYDES yerine Genel kurmay tarafından yapılacak haberi de üzerine bir kısım medyaya savaş açan Yavaşcan basının bir kısmına yaptığı kıyaklarla adından söz ettirdi.


Basınla ilgili kavgası da Ulusal medyaya taşındı. Eşinin çarşaflı fotoğrafını basan Gazeteyi bastıran Vali Yavaşcan “Gazete Basan Vali” olarak tarihe geçti.


Şanlıurfa’da bir çok kurum müdürüne görevden el çektiren Vali Yavaşcan’ın basınla kavgası başını hayli ağrıttı. Şanlıurfa basını ilk kez ikiye bölündü. Bir kısım medyaya destekleriyle dikkatleri üzerine çeken Yavaşcan’ın basına karşı tavrı sürekli rahatsızlık verdi.

Bunun üzerine Başbakanın gelişi sırasında yerel gazeteler Vali Yavaşcan’ın yaptığı baskıları manşetlerine taşıdı.

Vali Yavaşcan’ın herkesin gözü önünde müdürünü fırçalaması kameralara da yansıdı. Köy hizmetlerinden sorumlu müdürü Sincar Işık’ı kameralar açıkken fırçalayan Vali Yavaşcan çok geçmeden o müdürü de görevden aldı.

Fabrika Talan Edildi

Selam Yağ Fabrikasından huzur hakkı adı altında maaş aldı. Fabrika buna rağmen hırsızlar tarafından talan edildi. Şirket ortakları 700 milyar tazminat davası açtı. 2 ay önce gelen müfettişler bu konuyu raporlarına ekledi. 

Ak Parti Temayül Yoklamasında

Ak Parti temayül yoklamasına katılan Yavaşcan bir kez daha Türkiye gündemine oturdu. Temayül yoklamasına gelerek Ak Partililerle görüşen Vali Yavaşcan’ı yerel bir gazeteci fotoğrafladı. Olay fotoğraflar SANLIURFA.COM’da yayınlanınca başta muhalefet partileri ve hükümet harekete geçti. Şanlıurfa’dan alınacağı sinyali o günlerden verildi.


Şanlıurfa’da tarafsızlığını yitiren Vali Yavaşcan Ak parti tarafından seçilmeyen Belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya yaptığı baskılarla tekrar gündeme geldi. Ak parti adayı ile beraber açılışlara katılan Yavaşcan Fakıbaba’ya karşı cephe alışı gözlerden kaçmadı.


Fakıbaba’ya Karşı


Vali Yavaşcan’ın Belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba arasındaki çekişme seçimler öncesi gündeme geldi. Kameralı polislerin kendisini takip ettiğini fark eden Belediye başkanı Fakıbaba konuyu kamuoyuna taşıyarak Vali’nin üzerinde baskı oluşturduğunu aktarmıştı. Bundan sonraki açıklama savaşları Vali ve Başkan arasında seçimlere kadar sürdü.

Vali Yavaşcan’ın bu tutumu Ak partiye puan kaybettirirken, Fakıbaba’nın oylarını arttırdı.

Vali Yusuf Yavaşcan, bazı Milletvekilleri arasında sorun yaşadı.

Ağrı’da olduğu gibi bazı milletvekilleri ile arasındaki soğuklukta gözlerde kaçmadı. Bazı vekillerle arasını iyi tutan Vali Yavaşcan bazı vekillere sırt çevirdi.


 

Başarılı Müdürler Gitti

Şanlıurfa’da başarılı müdürleri tayine zorlayan hatta görevden alan Yavaşcan, Şanlıurfa’da lale devrini yaşadı. Şanlıurfa’da susuz ve yolsuz köy bırakmayacağı sözünü vererek işe başlayan Yusuf Yavaşcan, döneminde köylerde gözle görülür bir iyileştirme görülmedi. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Küçük ve Emniyet Müdürü Kutlay Çelik Vali Yavaşcan döneminde Şanlıurfa’dan ayrılmak zorunda kaldı.


 

Mardin Yolu Köstebek Yuvası

Mardin yolunun ilk kazmasını vurarak 1 yılda bitireceği sözünü veren Yavaşcan o günlerde baklavalı açılış olarak manşetlere çıktı. Mardin yolu 2 yıldır düzeltilemedi. 10 kilometrelik yol bile duble yapılamadı.


Yuhalandı

Şanlıurfa ilk defa bir Valiyi Yuhaladı. Ak Parti temayül yoklamasına katılan, Ak parti adayı ile beraber açılışlara katılan ve Fakıbaba’nın seçim zaferini kutlayanlara karşı Atatürk bulvarını trafiğe kapattıran Vali Yavaşcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa ziyareti sırasında yuhalandı. Konuşması sırasında yuhalanan Vali Yavaşcan konuşmasını hızlı okumak zorunda kaldı.


Cemaatte Kurtaramadı

Uzun süredir eleştirilerin hedefinde olan Vali Yavaşcan’ın görevden alınmaması, "büyük bir cemaat desteğine" bağlanıyordu. Ancak hükümet de Erdoğan da  artan eleştiriler karşısında cemaat desteğine rağmen Vali Yavaşcan son kararname ile görevden aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son Şanlıurfa ziyareti sırasında Vali ile arasındaki soğukluk gözlerden kaçmadı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: VALİ'NİN, BAŞINI, YİYEN, OLAYLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı