Urfalıları elektrik çarptı!
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Urfalıları elektrik çarptı!
DÜNYA Haberi
Urfalıları elektrik çarptı!

Bilgisayar ortamında kontrol edilen cihazların yarısında usulsüzlük tespit edildi. Kullanılan kaçak elektriğin miktarı belirlenerek abonelere fatura edildi. Gecikme zammı uygulanınca cezalar 5 bin TL'yi buldu. TEDAŞ'a itirazda bulunan Urfalıların savunması aynı: "Bu adrese yeni taşındım. Aradan 2-3 sene geçmiş, ceza kesmek yeni mi aklınıza geldi?"

Kaçak elektrik kullanımı, Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kaçak kullanım oranı yüzde 80'leri buluyor. Mardin, Şırnak, Batman, Diyarbakır, Hakkari ve Muş gibi iller 'kaçak'ta başı çekiyor. Şanlıurfa da yüzde 55'lere varan kaçak oranıyla listenin üst sıralarında yer alıyor. Bu duruma son vermek isteyen TEDAŞ, iki yıl ev ve işyerlerinde 'şüphe edilen' veya ömrünü tamamlayan 17 bin sayacı değiştirdi. Eski sayaçları da incelenmek üzere Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'ne gönderdi. Bilgisayar ortamında kontrol edilen sayaçların 8 bininde usulsüzlük tespit edildi. Her sayaç için ayrı rapor tutuldu. Kaçak kullanılan elektrik miktarı faturalandırılıp abonelere gönderildi. Asıl kıyamet de bundan sonra koptu. Binlerce TL'lik faturayı gören aboneler elektrik kurumuna koştu. TEDAŞ ise, 'sökülen sayacınızda usulsüzlük tespit edildiği için birikmiş borçlarınıza faiziyle birlikte ceza kesildi' cevabını verdi. Bin ile 5 bin TL arasında değişen faturayı ödemek istemeyen aboneler, bu kez mahkemenin yolunu tuttu.

Ev veya işyerlerine yeni taşındıklarını belirten 8 bin Şanlıurfalı, faturanın eski kullanıcılara ait olduğunu ileri sürüyor. Yüksek faturayla karşılaşan abonelerden Müslüm Deli (33) ise TEDAŞ'ın sayaçlarda usulsüzlük yaptığını iddia ediyor: "Madem böyle bir şey var, bize neden daha önce söylenmedi? 2 yıl önce benim işyerimde olan sayaçtan kaçak kullanıldığını şimdiye kadar kimse tespit edemedi mi?"

KOLAYLIK OLSUN DİYE TAKSİTLENDİRİYORUZ

Şanlıurfa TEDAŞ Müessese İl Müdürü Mehmet Unsu, tepkileri haksız buluyor. Cezayı TEDAŞ'ın kesmediğini belirten Unsu, "Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, 2006-2007 arasında geçen süre içerisinde tespit ettiği kaçakları bilgisayar ortamında faiziyle birlikte hazırladığı rapora yazıp bize gönderdi." diyor. Sayaç incelemesinin 2 yıl sürmesini 'şanssızlık' olarak değerlendiren Unsu, abonelerin 'bu faturaları 2 yıl önce neden göndermediniz?' siteminde haklılık payı olduğunu vurguluyor. Ödemelerde kolaylık sağlamak amacıyla taksitlendirme yaptıklarını kaydediyor. Şanlıurfa Barosu, yazılı bir açıklama yaparak abonelere destek verdi. Sayaçların sökülüş dönemi ile inceleme tarihleri arasında birkaç yıl bulunduğunu ifade eden Baro, hangi şartlar altında muhafaza edildiği bilinmeyen sayaçlardan vatandaşa fatura çıkarılmasını haksızlık olarak değerlendirdi.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfalıları, elektrik, çarptı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı