Urfa'ya Göre Bir Ağaç
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Urfa'ya Göre Bir Ağaç
DÜNYA Haberi
Urfa'ya Göre Bir Ağaç

Anavatanı Çin olan Paulownia ağacı dikildiği yıl 8-8.5 mt. Boylara ulaşabilen bir ağaçtır. Bir yılda 10,38 mt. büyüyen Paulownia Elongate türü bir ağaç dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır. 5 yılda kesilecek büyüklüğe ulaşır. En ekonomik kesim yaşları ise 11-18 yaş aralığıdır. 10 yaş üzeri ağaçların kereste kalitesi daha yüksek ve ekonomik değeri daha fazladır. Paulownia ağacı 70-80 yaşlarına kadar yaşar. Kök sistemi çok güçlüdür ve aynı kök sistemi 8-10 defa kullanılabilmektedir. Bir kere dikildikten sonra yeni fide yatırımına gerek yoktur.

Kerestesi hafif ama dayanıklı, kullanımı çok kolay, fırınlama maliyeti olmayan, çekme özelliği çok az olduğundan yılma, çatlama ve bel verme özellikleri olmayan bir ağaçtır. Isı ve elektrik yalıtımı çok düşüktür ve çürümeye karşı oldukça dirençlidir. Kerestesi başta mobilya olmak üzere kapı ve pencere doğramaları, müzik aletleri yapımı, inşaat konstrüksüyon gemi yapımı, süs eşyaları yapımı, lambri, kaliteli sunta ve kağıt üretimi vs gibi bir çok alanda başarı ile kullanılabilen değerli bir malzemedir. Şu an uluslararası pazarda 250-600 USD arasında bir değerle satılmaktadır.

İri yapraklan çok fazla miktarda azot içerdiğinden hayvan yemi veya yeşil gübre olarak kullanılabilmektedir. Besin değeri arpa ile eş değerdedir. Son zamanlarda yaprakları slaj yemi olarak kullanılmaya da başlanmıştır. Yapraklar ayni zamanda toz emme fabrikaları gibi çalışır. Bir Paulownia ağacı yaklaşık 15 çam ağacı kadar toz emer. Bol oksijen üreten yapraklar üzerindeki yapışkanlı tüycükler minik sinekleri yakalayarak öldürür.

Paulownia ağacı çok güzel çiçeklere sahiptir. Çiçekler bal özü olarak çok zengin olduğu gibi hava koşullarına bağlı olarak 3 aya kadar çiçekte kalabilmektedir. Arıcılık için ideal bir ağaçtır. Güzel görünümlü çiçekler ve dekoratif yapraklar Paulownia ağacının peyzaj amacı ile de çokça kullanılmasını sağlamaktadır.

Paulownia ağacı derin kök sistemi ve verimli yapraklan sayesinde bir çok tarım ürünü ile aynı araziyi paylaşabilmektedir. Paulownia plantasyonlarında tarım yapılabildiği gibi tarımsal üretimi desteklemek amacı için kurulan plantasyonlarda mevcuttur. Çin'de bu amaçla ağaçlandırılan arazilerin miktarı 1,8 milyon hektarı bulmaktadır. Gene Çin'de Özellikle Moğolistan sınırlarına yakın olan çorak ve verimsiz arazilerde iklim düzenleme, odun ve kereste üretimini başlatma amacı ile 1945 yılından bu yana sürdürülen projede ağaçlandırılan bölge 8.5 milyon hektara ulaşmıştır.

Paulownia ağacı ticari anlamda kullanılan 9 ana türe sahiptir. Türkiye koşullarına 4 tür uyum göstermektedir. En hızlı büyüme rakamlarına sahip olan Elongate türüdür. -15 + 40 C sıcaklık bandında (+50 C sıcaklığa kadar yaşayabilmektedir.) verimli ve kumlu toprakları sever. Rakım olarak 1100 mt. Yüksekliğe kadar alanlarda yaşayabilmesine rağmen Türkiye koşullarında bunun yarısını (650 mt.) göze almakta fayda vardır. Akdeniz, Karadeniz sahil kesimleri, Marmara, Ege, İç Anadolu bölgesinin alçak kesimleri ve Güneydoğu Anadolu alçak kesimleri bu ağacın yetişebileceği bölgelerdir. Tomentosa en dayanıklı tür olup 0 - 1.500 mt arasındaki rakımlarda -20 + 40 sıcaklık bandında yetişmektedir. (Erzurum' da dikimi yapılan 25 adet Paulownia ağacından 22 adedi bîr kış geçirmişler ve büyümeye devam etmektedir. Bu konudaki gelişmeler tarafımızdan duyurulmaya devam edecektir.) Hafif killi ve kumlu toprakları sever. Büyüme performansı Elongate'den ortalama olarak % 30 daha düşüktür. Türkiye'nin Doğu Anadolu bölgesi hariç bütün bölgelerinde yaşayabilecek performanstadır. Fortunei Elongate' den sonra en hızlı büyüme performansına sahip tür olmakla birlikte form ve kereste kalitesi açısından en tercih edilen türdür. Türkiye'nin Güney ve Ege sahillerine uygun olan bu tür ayni zamanda en çok su tüketen tür olarak da bilinmektedir. Sıcaklık bandı -10 + 40 C dir. Peyzaj amaçlı en tercih edilen tür de Fortunei'dir. Catalpifolia -15 + 40 C sıcaklık bandında yaşayabilen Türkiye’nin sadece alçak kesimlerinde (400 mt) yaşayabilen hafif killi kumlu toprakları seven ve su tüketimi en az olan türüdür. Kereste özellikleri Elongate' ye yakındır. Sulama sıkıntısı çekilen bölgelerde diğer türlerden daha iyi geliştiği gözlenmiştir.

Her Paulownia türünün kendine has yetişme ortamları olduğu gibi genelde Paulownia ağaçları taban suyunun 1.5 mt den daha yüksek olduğu alanlarda kururlar. Dikim yapılan arazilerde kışın dahi su oturmaması gerekir. Su tüketiminin çok arttığı yaz aylarında ise özellikle ilk yıllarda sulama yapılmalıdır.


Neden Paulownia?

Şu an dünyada 17 milyon dönüm arazi üzerine paulownia ekilidir. Çünkü bu ağaç dönüme en fazla gelir getiren bitkidir. Eskiden Çin'de bir çocuk doğunca kapının önüne 3 adet paulownia dikilirmiş. Çocuk büyüyüp evleneceği zaman bu ağaçlar kesilip satılırmış. Hem kız hem de oğlan için toplam 6 ağaç parası ile düğün masrafları fazlasıyla karşılandığı gibi evin içi de döşenirmiş. Bu durum ilginç gelse de bugün bile geçerliliğini korumaktadır. Gelin basit bir hesap yapalım:

Çocuklar 20 yaşında evlendi diyelim.
1 paulownia 20 yılda 3-5 m3 kereste üretir. 3 m3 ürettiğini farzedelim.
Paulownia kerestesi m3 satış fiyatı 100-500 $ arası değişmektedir. 100 $ diyelim.
1 ağaç 3 m3 x 3 ağaç x 2 çocuk = 18 m3
18 m3 x 100 dolar = 1800 $
Bugünkü dolar kuru (16 Şubat 2009) 1.638 TL. x 1800 = 2948.4TL.
En kötü koşullarda elinize geçecek para budur.

En azından insanlar bahçelerine zevk için de olsa bu ağacı dikmeliler. Büyüdüğü süre boyunca da Nisan, Mayıs, Haziran aylarında bu ağaç mor çiçeklerle kaplanır ve çok güzel bir görüntü sergiler.


Büyüme hızı inanılmazdır. Akdeniz koşullarında 5-10 cm. boyunda Nisan ayında dikilen fideler, 133 gün içerisinde 5 metre boya ulaşır.

Akdeniz Bölgesinde 4 yılda 1m3 kereste verebilirken rakımı yüksek bölgelerde 5-6 senede 1m3 kereste oluşturabilecektir. Fakat bu kereste hızlı büyüyen ağacın kerestesine oranla daha kaliteli olacaktır.

4 yıl sonunda ağaçlarınızı hasat ettiğinizde, toprakta kalan kökten yeni filizler çıkacak bu filizlerden daha kaliteli kereste verebilecek ve daha hızlı büyüyecek ağaçlar elde edeceksiniz. Tek bir kökten 50 yıl boyunca yaklaşık 8 defa kereste almak mümkündür.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa'ya, Göre, Bir, Ağaç,
Yorumlar
Haber Yazılımı