Urfa'ya Gelen Hayran Kalıyor
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Urfa'ya Gelen Hayran Kalıyor
DÜNYA Haberi
Urfa'ya Gelen Hayran Kalıyor

Yaz aylarının gelmesiyle Şanlıurfa’ya akın eden yerli ve yabanı turistler akşamları sıra gecelerinde eğleniyor.

Urfa türküleriyle halay çeken turistler sayıları hızla artan konukevlerinde doyasıya eğleniyorlar.

Gündüz Şanlıurfa’nın sembolleşen mekanlarını gezen turistler akşamda sıra gecelerinde coşuyorlar. Balıklıgöl, Harran, Eyüp Peygamber makamı ve Göbeklitepe’yi gezen turistler akşam soluğu sıra gecesinde alıyor. Özellikle hafta sonları düzenlenen turlara katılan turistler Şanlıurfa’nın simgesi haline gelen Balıklıgöl’ü geziyor.

Akşam havanın kararmasıyla başlayan eski Urfa evlerinde düzenlenen sıra geceleri birbirinden güzel türkülerle renklenirken, Yöresel yemeklerin yanı sıra çiğköfte ve şıllık tatlısı damak zevkine hitap ediyor.

Bir halk mektebi olan sıra geceleri, eğitim ve öğretim müessesesi özelliğini taşıyor. Arkadaşlıkların dostluklara dönüştüğü, dayanışma ve yardımlaşmanın, hoş sohbetin, müziğin, edebiyatın harman olduğu geceler olan sıralar, günümüzde sadece müzikli birliktelikler olarak öğretiliyor.

Yaklaşık 2 saat süren sıra gecesi eğlencelerine Urfalılar katılmazken, yerli yabancı turistler sıra gecelerini çok beğendiklerini dile getiriyorlar. Şanlıurfa’da uzun yıllardır Kazancı Bedih ile beraber çalışan Abdullah Uyanık, sıra gecesi geleneğinin eskiden dostluğu ve eğitimi desteklediğini belirterek “Şanlıurfa’da sıra geceleri sektörleşti. Bir çok kişi bu işten ekmek yiyor. Biz de grubumuzla haftada 3 gün sıra gecesinde türkü söylüyoruz.” dedi.

İstanbul’dan Şanlıurfa’ya gezmek için gelen Elif Aslan Şanlıurfa’yı çok beğendiğini Mardin’i de gördüğünü fakat Urfa insanının daha cana yakın olduğunu belirtti. Aslan, sıra gecesinin de çok eğlenceli olduğunu dile getirerek “Yöresel yemeklerini yeme imkanı buldum.  Eğlenceli bir geceydi. Urfa türkülerini birinci ağızdan duyma imkanım oldu. Şanlıurfa’da yöreselliğe daha önem veriliyor. Psikolojik olarak baskı altında geldim. Ailem arkadaşlarım. Kız başına oraya gidemezsin, orada çok fazla olay oluyor. Tek başına gezemezsin, fotoğraf çekemezsin gibi sürekli üzerimde bir baskı oluşturuldu. Tabi kamuoyunda çıkan haberlerin insanlar üzerinde çok büyük etkisi var. Bunlara çok fazla inanmadığım için buraya geldim. Gördüm ki orada bize gösterilenler hepsi yalanmış. Burada 5 gündür tek başıma dolaşıyorum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. Mardin, Midyat, Adıyaman ve Gaziantep’e de gittim. Şanlıurfa’da daha fazla tarihi eser var. Bu tarihi eserler çok güzel korunmuş. Mardin’de Kürtçe bilmeden gezmek çok zor. Orada küçük rehberler yardımcı oluyorlar. Fakat Şanlıurfa’da tek başına gezebiliyorsun. İnsanlarla rahat diyalog kurabiliyorsun. Bazen arkadaşlarıma telefon açıyorum. Şanlıurfa’yı mutlaka görmelisiniz diyorum.” dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa'ya, Gelen, Hayran, Kalıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı