Urfa Vali Okutan için Şanstır
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Urfa Vali Okutan için Şanstır
DÜNYA Haberi
Urfa Vali Okutan için Şanstır

Aynı şekilde Sivas Valisi Veysel Dalmaz’ın da merkeze alınması tartışılıyor. İddialara göre Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği’nin 28. Olağan Genel Kurulu’nda İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Müsteşar Osman Güneş, 4 büyük ilin dışında hiçbir valinin adaylığını açıklamasını istememiş ve işaret edilen adaylara oy verilmesi telkininde bulunduğu iddia edildi. Genel Kurul’da Sivas Valisi Veysel Dalmaz ve Trabzon Valisi Nuri Okutan adaylıklarını açıklamış ancak Okutan daha sonra vazgeçmişti. Okutan Trabzon İl Genel Meclisi üyesi tarafından yeniden aday gösterilmişti.

Trabzon Valisi Nuri Okutan’ın Şanlıurfa’ya atandığı son valiler kararnamesine ilişkin tartışmalar sürüyor. Kulislerde, Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği’nin 28. Olağan Genel Kurulu'nda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Müsteşar Osman Güneş’in dayatmasına karşı çıkıp adaylıklarını açıklayan Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Sivas Valisi Veysel Dalmaz’ın atamaları konuşuluyor.
İddialara göre, birlik genel kurulunda 4 büyükşehrin valileri dışında kimsenin adaylığını açıklamasını istemeyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay ve Müsteşar Osman Güneş, bu telkinlerine başkaldırıp adaylıklarını açıklayan Okutan ve Dalmaz’ı merkeze çekme kararı aldı. Ancak eğitimdeki başarısını kanıtlamış Okutan’ın merkeze çekilmesinin, kamuoyunda infial yaratacağı düşünülerek bu atamadan vazgeçildi. Dalmaz ise merkeze alındı.
Bilindiği gibi, Türkiye genelinde özel idarelerin üye olduğu Vilayetlere Hizmet Götürme Birliği'nin 28. Olağan Genel Kurulu 81 ilin valisi ve 81 ilin il genel meclisi üyelerinin katılımı ile kısa süre önce Ankara’da yapılmıştı. 10 kişilik yönetim kurulunun belirlenmesi için yapılan seçime İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın antidemokratik tavrı damgasını vurmuştu. Bakan Atalay’ın, seçimler öncesinde 4 büyükşehrin dışında aday çıkmaması telkininde bulunduğu, sicil amiri olduğu valilere de, "Dediklerime oy vereceksiniz" baskısı yaptığı ileri sürülmüştü. Bu dayatmaya rağmen Trabzon Valisi Nuri Okutan ve Sivas Valisi Veysel Dalmaz adaylıklarını açıklamış ancak Okutan daha sonra adaylıktan çekilmişti. Buna rağmen kendi isteği dışında AKP Trabzon İl Genel Meclisi Üyesi Halim Kaya tarafından aday gösterilen Okutan 61 oy almıştı ancak birlik yönetim kurulu üyeliğini kabul etmediği için yerine Kocaeli İl Genel Meclis Üyesi Ali Ayaz yönetim kuruluna girmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa, Vali, Okutan, için, Şanstır,
Yorumlar
Haber Yazılımı