Urfa peynirinin ünü sınırları aştı!
Haber
21 Eylül 2021 - Salı 09:43
 
Urfa peynirinin ünü sınırları aştı!
Şanlıurfa’nın coğrafi tescilli ürünü olan “Urfa peyniri”ni 4 kıtaya ulaştıran gıda sanayi üreticileri büyük ihracat başarısına imza attı. Türkiye’de 81 ile gönderilen peynir artık 4 kıtada da tüketiliyor.
EKONOMİ Haberi
Urfa peynirinin ünü sınırları aştı!

Zengin yemek kültürü ve damak çatlatan lezzetlere sahip olan Şanlıurfa’nın coğrafi tescilli “Urfa peyniri”nin ünü sınırları aştı. Türkiye’de 81 ile gönderilen bu lezzete artık yurtdışından da yoğun talep ve ilgi var.  Son 5 yıl içerisinde ihracat atağına kalan peynir üreticileri “Urfa peyniri”ni yurtdışı pazarına da açarak büyük başarıya imza attı. Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika Pazarlarına ulaştırılan Urfa Peyniri artık 4 kıtada tüketiliyor.

 

Şanlıurfa İhtisas Gıda İmalatçılar Kooperatif Başkanı Kureyşi Çelik, Urfa peynirinin farklı ülkelere yılda ortalama 500 ton ihraç edildiğini açıkladı.  

 

 

“URFA’DAN 4 KITAYA İHRACAT”

 

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Şanlıurfa’nın koyun peynirinin 81 vilayete gönderildiğini belirten Başkan Kureyşi Çelik, “Ş.Urfa koyun peynirimize 81 vilayetimizden talep bulunmaktadır. Aynı zamanda son 5 senede ABD , AB , Asya ve Afrika pazarlarına 500 ton ihracat yapılmaktadır. Buradan buna vesile olan Gıda sanayi üreticilerini tebrik ederiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa, peynirinin, ünü, sınırları, aştı!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı