Urfa'nın Öyküsü Beyaz Perdede
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Urfa'nın Öyküsü Beyaz Perdede
DÜNYA Haberi
Urfa'nın Öyküsü Beyaz Perdede

Yönetmenliğini Aydın Bağardı’nın üstlendiği ve bölgede "suyla gelen" değişimi anlatan sinema filmi "Biraz Tuz Biraz Biber"in çekimleri Şanlıurfa’da başlıyor.
Senaryosunu Fulya Özinanç’ın yazdığı ve Kültür Bakanlığı’nın da desteği ile hayata geçirilen "Biraz Tuz Biraz Biber", geçmişin acısıyla çatlamış kurak toprakları sulayarak gelen barajların getireceği berekete odaklanıyor. Sosyal yardımlaşmanın artmasını, eğitim, ziraat, ekolojik ve dolayısıyla da sağlığın nasıl önemli kılınmaya başladığına dikkat çeken film, gelenekle gelecek arasında sıkışmış insanlara yol gösterirken GAP’a da işaret ediyor. Çekim hazırlık aşamasında film ekibiyle bir araya gelen Güneydoğu Anadolu Projesi Başkanı Sadrettin Karahocagil de, "Biraz Tuz Biraz Biber"i, GAP gibi gerek coğrafi gerekse de kültürel anlamda dönüştürücü gücü olan bir proje olarak nitelendiriyor. Türkiye’nin kanayan bir yarası olarak, bugüne dek birçok sosyal projenin ve sanat eserlerinin inceleme konusu olan töre olgusunun, GAP’ın yöreye getirdiği coğrafi ve kültürel değişimin doğurduğu olumlu sonuçlar sonunda, nasıl gittikçe azalmaya başladığını, biraz mizah biraz da gerçekçi tavır ekseninde işleyen film, toplumsal duyarlılığı ön plana çıkarıyor.
Filmin oyuncu kadrosunda ise, "Umuda Yolculuk" filmindeki rolüyle Oscar ödülü kazanan, Necmettin Çobanoğlu, Ali Meriç, Koray Ergun, Resul Okan gibi deneyimli oyuncuların yanı sıra, İstanbul Devlet Opera Ve Balesi’nden Barış Adikti ile Vuslat Saraçoğlu ve Behre Övgü Özalp gibi yeni yüzler de yer alıyor. Film ekibi önümüzdeki günlerde setini Atatürk Barajı Gölü ve çevresinde kuracak ve film önümüzdeki yıl vizyona girecek.
Yönetmenin " Gelenekler ile gelecek arasında sıkışmış insanların modern bir masal üslubuyla anlatıldığı sıcak bir kara komedi" olarak tanımladığı filmin müzikleri ise Ezginin Günlüğü yapacak. "Biraz Tuz Biraz Biber" ekibi Urfa ili, Bozova, Harran ve Atatürk Barajı Gölü’nde ve çevresinde önümüzdeki günlerde setini kuracak. Urfa’nın tarihi sahnesinden günümüze kuraklıktan bereketli topraklarına dönüşümünün en önemli tanığı olan; güvercinleriyle süslenecek olan filmin bu sezon vizyona girmesi bekleniyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa'nın, Öyküsü, Beyaz, Perdede,
Yorumlar
Haber Yazılımı