Urfa'da 'tarih', tarihe karışıyor!
Haber
09 Haziran 2020 - Salı 11:25
 
Urfa'da 'tarih', tarihe karışıyor!
KÜLTÜR Haberi
Urfa'da 'tarih', tarihe karışıyor!

Türkiye’nin önemli tarih ve inanç noktalarından biri olan Şanlıurfa’da, geçmişten günümüze çok sayıda farklı inanışa ait mabetler yer alıyor. Farklı dinlere mensup insanların uzun yıllar yaşam mücadelesi verdiği Urfa'da kiliseler de önemli bir yer tutuyor.

KİMİ YIKILDI, KİMİ CAMİ OLDU, KİMİ DE...

Yılların etkisi ile kentteki kiliselerin kimi yıkıldı, kimi camilere dönüştürüldü, kimi de farklı amaçlar ile kullanılmaya başlandı. Şanlıurfa'daki kiliselerin çoğunun muamması bilinmezken, Göbeklitepe yolu üzerinde bulunan Germuş Kilisesi ise kaderine terk edildi.

ADETA HARABEYE DÖNDÜ 

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Dağyanı Mahallesinde bulunan ve 19'uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Germuş Kilisesi, bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı harabeye döndü. Define arayanların içini ve dışını kaçak kazılarla delik deşik ettiği kilise, viran haliyle harabeyi andırıyor.

'İŞ MAKİNESİYLE KAZIYA GELDİLER'

Kilisenin bulunduğu Dağyanı Mahallesinin muhtarı Halil Yıldız, define arayanların kazma, kürekle ve iş makineleriyle gelip kazı yaptıklarını söyledi. Mahalle halkı olarak kilisenin restore edilmesini istediklerini anlatan Yıldız, "Kilise büyük bir tarihe öneme sahiptir. Restore edilirse önemi daha çok artar. Bir süre önce burada iş makinesiyle bile kazı yapıldı. Biz defineciler yüzünden perişan olmuşuz. Defineciler genelde gece saatlerinde kazıya geliyorlar. Biz kendi çabalarımızla bu kültürel mirası koruyoruz. Define arayanlar burayı maalesef harabeye çevirdi. Çevresi ve içi kazılarla delik deşik edildiği için yıkım tehlikesi var" dedi.


'KİLİSE TURİZME KAZANDIRILMALI'

Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban da kilisenin turizme kazandırılması gerektiğini ifade etti. Dağyanı Mahallesinde iki kilise bulunduğunu ancak birisinin bakımsızlıktan yıkıldığını belirten Çoban, "Geride kalan kilise de maalesef art niyetli insanların define arayışı nedeniyle harabeye çevrildi. Daha öncce çevre düzenlemesinin yapılması için bir proje hazırlandı ancak uygulanamadı. Germuş Kilisesi güpegündüz bile definecilerin yağması altındadır. Biz tüm ilgili kurum ve kuruluşlardan kilisenin korunarak turizme kazandırılmasını istiyoruz. Şanlıurfa 3 din için kutsal bir şehirdir. Germuş kilisesi de Hıristiyanlık inancı noktasında önemli bir merkezdir ve yıkılmaması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa'da, 'tarih',, tarihe, karışıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı