Urfa'da bin 500 yıllık kilise restore edilmeyi bekliyor
Haber
09 Ekim 2021 - Cumartesi 12:47
 
Urfa'da bin 500 yıllık kilise restore edilmeyi bekliyor
Dört bir yanından tarih fışkıran Şanlıurfa’nın bir kültür varlığı daha restore edilmeyi bekliyor. Halfeti’de ön ve arka cephesinin büyük bir kısmı yıkılan Ermenilere ait bin 500 yıllık Nuhrut Kilisesi kısa süre içerisinde restore edilmemesi halinde taş yığınına dönüşecek.
KÜLTÜR Haberi
Urfa'da bin 500 yıllık kilise restore edilmeyi bekliyor

Şanlıurfa’nın Halfeti ilçe merkezine bağlı Gürkuyu Mahallesi’nde bulunan bin 500 yıllık Nuhrut Kilisesi, yıkılmamak için adeta zamana direniyor. Ermenilere ait olan Nuhrut Kilisesi bakımsızlıktan dolayı harabeye dönüşürken, yapının ön ve arka cephesi büyük oranda yıkıldı. Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında olduğu dönemde kesme taşlardan inşa edilen kilisenin mimarisinde Bizans mimarisine has teknikler kullanıldı.

 

HARABEYE DÖNÜŞTÜ

Bakımsızlıktan viraneye dönüşen kilise, şimdilerde mahallede yaşayan çocukların oyun alanı, gençlerin ve yaşlıların ise zaman geçirmek için kullandığı bir mekana dönüştü. 2017 yılına kadar kilisenin korunması için herhangi bir önlem alınmazken, 2017 yılında etrafı dikenli tellerle çevrilmiş. Tellerin tahrip olduğu kilisenin bahçesinde ise hayvanlar otlatılıyor.

 

Kilisenin restore edilerek turizme kazandırılmasını isteyen mahalle sakinleri, kilisenin kısa süre içerisinde restore edilmemesi durumunda kalan kısımlarının da yıkılacağını söyledi.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Urfa'da, bin, 500, yıllık, kilise, restore, edilmeyi, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı