"Teşvikten En Çok Güneydoğu Faydalanır"
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
"Teşvikten En Çok Güneydoğu Faydalanır"
DÜNYA Haberi

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, açıklanan teşvik ve istihdam paketinden en çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin faydalanabileceğini söyledi.

Bakan Yılmaz, GAP Eylem Planı kapsamındaki çalışmaların yerinde görmek için Diyarbakır'a geldi. Adıyaman'daki incelemelerinin ardından Diyarbakır'ın Çermik İlçesi'nde yapımı tamamlanan Çok Amaçlı Toplum Merkezi'nin açılışı yapan Bakan Yılmaz, daha sonra helikopterle Diyarbakır'a geldi.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu'yu makamında ziyaret eden Bakan Yılmaz'a burada ziyaretiyle ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Bakanlıktaki görev alanları hakkında bilgi de veren Bakan Yılmaz, Türkiye'nin en büyük projesi olan GAP'ın sorumluluk alanına girdiğini hatırlattı. Bakan Yılmaz, bölge illerini tek tek gezerek, GAP Eylem Planı kapsamındaki çalışmaların ne düzeyde olduğunu görmek için geziye düzenlediğini söyledi.

GAP Eylem Planı tamamlandığı bölgeye sosyo-ekonomik alanda ciddi katkılar sağlayıp, bölge insanın refah düzeyini yükselteceğini de dile getiren Yılmaz şunları kaydetti: "GAP Eylem Planı kapsamında yapılan SODES projelerini destekliyoruz. Projeler sayesinde bölgenin çehresini değiştireceğiz. Ayrıca Diyarbakır ve Şanlıurfa'da Kalkınma Ajansları kuruyoruz. Bu ajansları kurumsallaştıracağız. Kalkınma Ajansları sayesinde bölgeye farklı hibeler de gelecektir."

Başbakanımız tarafından açıklanan yeni teşvik ve istihdam paketinden en fazla bu bölgemizdeki illerin faydalanacağının altını çizen Yılmaz, "Teşvik ve istihdam paketinin bölge illerinin en fazla faydalanacağı şekilde düzenledik" ifadesini kaydetti.

Bakan Yılmaz daha sonra Valilik tarafından kurulan Çağrı Merkezi'nde incelemelerde bulunarak, işleyiş hakkında çalışanlardan bilgi aldı. Valilik Proje Ofisi'nde SODES ile ilgili yapılan değerlendirme toplantısına da katılan Bakan Yılmaz'a burada yıl boyunca yapılan çalışmaların yer aldığı bir sinevizyon izlettirildi.

Bakan Yılmaz yarında Diyarbakır'da Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'le birlikte çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra akşam saatlerinde Ankara'ya dönecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: "Teşvikten, En, Çok, Güneydoğu, Faydalanır",
Yorumlar
Haber Yazılımı