Tefeci operasyonu: 5 gözaltı
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Tefeci operasyonu: 5 gözaltı
DÜNYA Haberi
Tefeci operasyonu: 5 gözaltı

Şanlıurfa'da, faizle borç verdikleri kişilere yüklü miktarda senet imzalatıp tahsilat yapan, borcunu ödemeyen kamuda görevli işçileri emekli olmaya zorlayıp, kızlarını kaçırmakla tehdit ettikleri ileri sürülen 5 kişi düzenlenen operasyonla yakalandı.
Şanlıurfa'da polise başvuran bazı kişiler, kentte tefecilik yapan kişilerden faizle borç aldıklarını, sürekli ödeme yapmalarına rağmen sonlandıramadıkları ve tehdit edildiklerini ileri sürdü. Tefecilerin borç aldıktan sonra ağa düştüklerini söyleyen ve binlerce lira ödemelerine rağmen bitmeyen borçlarına karşılık kendilerine imzalatılan senetleri ödeyemeyince kızlarını ve çocuklarını kaçırma tehdidi aldıklarını iddia etti. Şikayetçiler, tefecilerin aynı zamanda kamuda çalışan bazı kişilerin senetlerini icrada işlem yaptırıp, maaşlarına haciz koydurduğu ve emekli olmaları konusunda baskıya maruz kaldıklarını söyledi. Bazı şikayetçiler ise, sürekli tehdit ve baskı altında olmalarından dolayı eş ve çocuklarının kendilerini terk ettiğini ifade etti.
Şikayetlerin ardından yaptığı araştırmada olayın doğru olduğunu saptayan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri, 5 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. Kentin çeşitli semtlerine düzenlenen operasyonda İbrahim K., Veysel K., Halil D., Mehmet D. ve Mehmet G. yakalandı. Zanlılarla birlikte bir ruhsatsız tabanca, 5 mermi, 23'ü doldurulmuş 28 senet, faizle para verilenlerin isimleri ve borç miktarlarının yazılı olduğu 3 ajanda, çek koçanları ile çok sayıda tapu senedi ele geçirildi. Gözaltına alınan zanlılar yapılan sorgulamalarının ardından 'Tefecilik ve 6136 sayılı kanuna muhalefet' suçlarından Adliye'ye sevk edildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Tefeci, operasyonu:, 5, gözaltı,
Yorumlar
Haber Yazılımı