Tatlıses'e 7 yıl
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Tatlıses'e 7 yıl
DÜNYA Haberi
Tatlıses'e 7 yıl

İZMİR'de, çete lideri olmaktan hükümlü olan, bugüne kadar birçok suça karışan Ahmet Tekin Baykal ve ekibine yönelik geçen yıl yapılan `Anafor' operasyonunun ardından, 50'si tutuklu 182 sanık hakkında 6 ile 510 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle dava açıldı. Davanın sanıkları arasında Ergenekon davasında da yargılanan Sami Hoştan ile ünlü türkücü İbrahim Tatlıses ve Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu da bulunuyor.

Savcılığa başvuran bazı kişiler, Ahmet Tekin Baykal ve adamlarıyla ilgili olarak zorla çek senet tahsilatı, yağma, adam kaldırma ve işyeri kurşunlama olaylarıyla ilgili olarak şikayetçi oldu. Aydın ve İzmir başta olmak üzere Ege Bölgesi'nde karıştığı birçok suçtan dolayı geçmişte yargılanan, çete lideri olmaktan hükümlü Ahmet Tekin Baykal ve adamları, iki yıl önce teknik takibe alındı.

HELİKOPTERLİ BASKIN

O dönem soruşturma yetkileri süren, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla, İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi operasyon için düğmeye bastı. İzmir başta olmak üzere Aydın, Balıkesir, Muğla, Samsun, İstanbul, Ankara, Mersin, Kayseri, Zonguldak ve Antalya'da 100 ev ve 35 işyerine baskın düzenlendi. Polis, Ahmet Tekin Baykal'ın Kuşadası'ndaki çiftliğine, içerisinde özel harekat timlerinin bulunduğu Sikorsky helikopterle baskın yaptı, ancak Baykal çiftlikte yakalanamadı. Polis, Baykal'ı Çeşme İlçesi'nde lüks bir otelde sevgilisi M.K. ile birlikte yakaladı.

İŞKENCE ODASI BİLE VAR

Ahmet Tekin Baykal'ın Kuşadası İlçesi'nde ormanlık alanda bulunan ve kale gibi korunan çiftliğinde arama yapan ekipler, baskın sırasında kaçmak için açılan tüneller, çek ve senetlerini ödemeyenlere işkence yapılan odalar, çok sayıda silah ve çok yüksek miktarda usulsüz şekilde elde edilen TL, döviz ele geçirdi.

EL BOMBASI, TELSİZ, ÇELİK YELEK

Eş zamanlı baskınlar kapsamında, şüphelilerin, gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, 5'i ruhsatlı 21 tabanca, 11 pompalı tüfek, el bombaları, çelik yelek, telsizler, çok sayıda mermi ve evrak ele geçirildi. Gözaltına alınanlar arasında Ahmet Tekin Baykal ile birlikte emekli albay Y.Y., emekli Emniyet Müdür Yardımcısı H.E., değişik rütbelerde 3 emniyet görevlisi, üç avukat, Danıştay dan ayrılma hakim R.S.U., işadamı H.İ., Beşok davasında yargılanıp beraat eden F.T., İzmir eski Askeri Başsavcısı H.Ç. ve Nuri ve Vedat Ergin'in de avukatığını yapan E.B., bulunduğu dört ayrı operasyonda toplam 182 kişi gözaltına alındı. Çetenin, Yargıtay'daki davalarına etki etmek için emekli albay, askeri savcı ve hakimi kullandıkları ileri sürüldü.

ANAFOR'DA SUSURLUK KUŞKUSU

Soruşturmayı üstlenen, Anafor operasyonu ile bağlantılı toplam dört soruşturma evrakını inceleyip tek dosya haline getiren, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Faruk Çalışkan, 50'si tutuklu 182 sanık hakkında `Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak', `Nitelikli yağma', `Kumar oynatmak', `İhaleye fesat karıştırmak', `Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve `Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte bilerek yardım etmek' suçlarından 6 ile 510 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

Savcı Faruk Çalışkan, hazırladığı iddianemenin yanında örgütün çalışma şeklini gösteren, örgüt üyelerinin fotoğraflarını da bulunduğu şemayı da mahkemeye sundu. Çalışkan, iddianamede Örgütün lideri konumundaki Ahmet Tekin Baykal'ın bugüne kadar yaptıklarını, Susurluk sanıklarıyla ilişkilerini de anlattı. Sanıkların kendi aralarındaki telefon konuşmalarında "Susurluk kazası olmasaydı 15 gün sonra İbrahim Şahin İzmir Emniyet Müdürü'ydü" sözleri dinlemeye takıldı. 2 Ekim 2006'da işadamı İbrahim Çiftçi'nin İzmir'in Alsancak semtindeki bir kafede el bombasıyla öldürülmesi olayına da değindi. Bu olayda kullanılan el bombalarının, İstanbul Ümraniye'de ele geçirilen ve kamuoyunda Ergenekon adıyla bilinen soruşturmanın başlamasına neden olanlarla aynı seriden olduğunun saptandığı vurgulandı. Çiftçinin cenazesine, Ergenekon sanıklarından Sami Hoştan ile çete lideri Ahmet Tekin Baykal'ın da katıldığına dikkat çekildi.

TATLISES OTELDEN KAÇMIŞ

İddianamede, 2007 yılı kurban bayramında, İbrahim Tatlıses'in Kuşadası'ndaki otelinde Sami Hoştan ve bazı işadamları ile sanatçıların da katıldığı bir kumar günü düzenlediği, Ahmet Tekin Baykal'ın kendisinden izin alınmadığı gerekçesiyle oteli bastığı anlatıldı. Tatlıses'in otelden kaçtığı, Baykal'ın bir daha ilçeye gelmesini yasakladığı, Sami Hoştan'a da 1 milyon dolar `ceza' kestiği, bu parayı taksitlerle aldığı kaydedildi. Ahmet Tekin Baykal ve adamlarının Ege Bölgesi'nde, kendilerinden izinsiz kumar oynatılmasına izin vermediği aktarıldı. Baykal'ın, şarkıcı Özcan Deniz'in Çeşme ilçesindeki bir konser sonrasında vurulması olayına da karıştığı, bunun da şarkıcının, bir gece kulübünde sahneye çıkmak için anlaşıp, parasını almasına rağmen sonradan vazgeçmesi yüzünden, işletme sahiplerinin isteğiyle gerçekleştirildiği ileri sürüldü.

ARALARINDA SANATÇI DA VAR

Savcı Faruk Çalışkan, aralarında sanatçı, avukat, emekli hakim ve polislerin de bulunduğu sanıklardan en çok ceza 510 yıl ile Ahmet Tekin Baykal için istedi. Çete lideri Ahmet Kekin Baykal'ın `Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', `Nitelikli yağma', `Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' ve `İhaleye fesat karıştırmak' suçlarından cezalandırılması talep etti. Sami Hoştan'ın `Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak' ve `Kumar Oynatmak'tan 66 yıl, İbrahim Tatlıses hakkında `Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüte bilerek yardım' ve `Kumar oynatmak'tan 7 yıl, Çeşme Belediye Başkanı CHP'li Faik Tütüncüoğlu'na `Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak' ve `İhaleye fesat karıştırmak' suçundan 15 yıl hapis cezası istedi. Sanıklar önümüzdeki günlerde İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıkacak.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Tatlıses'e, 7, yıl,
Yorumlar
Haber Yazılımı