ŞUTSO Şehrin Sorunlarını Başbakana Sundu
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
ŞUTSO Şehrin Sorunlarını Başbakana Sundu
DÜNYA Haberi
ŞUTSO Şehrin Sorunlarını Başbakana Sundu

OSB'lerde yaşanan su sıkıntısı ve geçtiğimiz haftalarda açıkladığı teşvik paketindeki eksikleri içeren bir dosya sunuldu. Başbakan Erdoğan'a Şanlıurfa Valilik ziyaretinde dosyayı sunan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin Balıklıgöl'ün su seviyesi düştüğü için gölün bulandığını ve balıkların hayatının tehlikeyle düştüğüne dikkat çekti.

ŞUTSO Başkanı Ertekin, sunduğu dosyada Baylıklıgölle ilgili şu ifadelere yer verdi:”Şanlıurfa için çok önemli olan Balıklıgöl’ü kurtarmak için organize sanayinin suyunda kısıtlamaya gitmek zorunda kalınmıştır. Bu durum yaz ayının ilerleyen tarihlerinde daha da tehlikeli olacaktır.”

Başbakan Erdoğan’a OSB’lerdeki sus sıkıntısını da hatırlatıldığı dosyada ŞUTSO Başkanı Ertekin, 2. Organize Sanayi Bölgesinin temelinin altığını ve bir yıl tamamlanacağını dile getirdi. Açıklanan teşvik paketiyle Şanlıurfa’nın cazibe merkezi olacağına anlattığı dosyada ŞUTSO Başkanı Ertekin ”İkinci OSB’mizin su kaynağı yoktur. Bu durum her iki OSB’nin susuz kalmasına neden oluyor. OSB’lerimizin toplam su ihtiyacı 600 litre/sn olup Atatürk Barajı tünellerinin çıkışından OSB’lere direk bir hat çekilmesi kesin çözümdür. Bunun için barajda daha önceden çıkış verilmiştir. Buişin acilen yapılması hem OSB’lerdeki su sıkıntısını giderecek hem de Balıklıgöl’ün suyundaki kirlilik önlenecektir. Konuyla talimatınızı istirham ediyoruz.”ifadelerine yer verdi.

ŞUTSO Başkanı Ertekin Karaköprü mevkiinden, Evren Sanayi Sitesine çevre yol bağlantısının bir an önce yapılması gerektiğini hatırlattığı dosyasında bu yol olmadığı için TIR’lar ve kamyonların şehir içinde tehlike saçtığının altını çizdi. Bağlantı yolları sorunu çözülmeden kamyonların şehir içine alınmaması durumunda da Evren Sanayi Sitesindeki esnafın iş yapamayacağını dile getiren Ertekin, acilen çevre yollarının bitirilmesini başbakan Erdoğan’dan istedi.

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan teşvik paketi için başbakan’a teşekkür eden ŞUTSO Başkanı Ertekin hazırlayıp sunduğu dosyasında  “Ancak bu bölgeye nakledilecek eski yatırımlar, açıkladığınız paketten yararlanırken, buradaki önceden yatırım yapanlar yararlanmamaktadır. Bu durum ise haksız rekabete yol açacak, mevcut tesisler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Eski yatırımların da teşvik yasası kapsamına alınması gerekir. Ayrıca yatırım konuları bir iki atıl kapasite olanlar dışında 4’üncü Bölgede serbest bırakılmalıdır. Yoksa açıkladığınız teşviklerden sonra burada LCD televizyon üretmek isteyen bir firmayı kaçıracağız. Önerilen çok kâr etmeyen sektörlerle daha da geri kalacağız. Bu konuyla ilgili talimatınızı istirham ediyoruz.”görüşlerine yer verdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: ŞUTSO, Şehrin, Sorunlarını, Başbakana, Sundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı