Sigara içen kadınlarda kalp krizi daha ölümcül
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Sigara içen kadınlarda kalp krizi daha ölümcül
DÜNYA Haberi
Sigara içen kadınlarda kalp krizi daha ölümcül

Hindistan'da Escorts Kalp Enstitisü ve Araştırma Merkezi'nden araştırmacılar, sigara içen kadınlar arasında bir dizi kalp krizi meydana geldiğini doğruladılar. Kadınların damarlarının erkeklerden daha küçük olmasından dolayı kadınlar arasında kalp hastalıklarının görüldüğünü söyleyen araştırmacılar, hatta ilk kez kalp krizi geçiren bir kadında ani ölüm meydana gelebileceğini kaydettiler.

Metro Hastanesi ve Kalp Enstitüsü'ndeki uzmanlar ise kadın içiciler arasındaki kalp komplikasyonu riskinin erkek içicilerden iki kat daha fazla olduğunu belirterek, genç yaşta sigara içmeye başlayan bir kadının kalp sorunlarıyla karşılaşma riskinin daha büyük olduğunu açıkladılar. Hamileliği süresince sigara içmeye devam eden kadınların bebeklerinde ani bebek ölümü ile ilerleyen yıllarda çocukta öğrenme bozukluğu ve dikkat eksikliği gibi sorunlar görüldüğü de vurgulanıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün çalışmasına göre, Hindistan'da 10 kadından biri sigara içiyor ya da tütün çiğniyor. Raporda, gelişmekte olan ülkelerdeki kadınların yüzde 70'inin sigara içtiği tahmin edildiği açıklanıyor.

Çalışmada, kadınlarda sigara içmenin yarattığı zararlı etkiler şöyle belirtiliyor:

- Sigara, kalp hastalığı ve felç riskini artırıyor.

- Sigara, erken doğuma, düşük ağırlıklı bebeğe, düşüklere ve yeni doğan ölümlerine yol açıyor.

- Sigara içen kadınların çocuklarında, daha fazla soğukalgınlığı, kulak ağrısı, solunum problemleri ve hastalıklar görülüyor.

- Sigara, doğurganlığı etkiliyor.

- Sigara içen kadınlar, osteoporozdan(kemik erimesi) daha fazla etkileniyor.

- Sigara, kadınlarda erkeklerden daha fazla soluma sorununa neden oluyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Sigara, içen, kadınlarda, kalp, krizi, daha, ölümcül,
Yorumlar
Haber Yazılımı