Şanlıurfa Sele Hazırlanıyor
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Şanlıurfa Sele Hazırlanıyor
DÜNYA Haberi
Şanlıurfa Sele Hazırlanıyor

Şanlıurfa - « GAP Bölgesi’nde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin Azaltılması Hibe Programı (GAPSEL) » kapsamında Şanlıurfa İl Sivil Savunma Müdürlüğü ile GAP Kültür Araştırma ve Kalkınma Derneği (GAPDER) ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından birlikte yürütülen ve AB tarafından finanse edilen “Şanlıurfa Sele Hazır: Önleyebilirsiniz, Korunabilirsiniz, Kurtarabilirsiniz” isimli projenin çalışmaları başladı. Bu kapsamda yerel halkın sel konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla görev alacak eğitmenlere yönelik “eğitmen eğitimi” çalışmaları 30-31. 05. 2009 tarihinde Sporyum Tesisleri’nde yapıldı. Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir GÜZEL ve Yrd. Doç. Dr. Sedat BENEK tarafından verilen eğitimlerde, İl Sivil Savunma Müdürlüğü’nün yerel halk ve öğrenci eğitimlerinde görev alacak personeli eğitildi.
       Gerçekleştirilen eğitimlerde, “Sel ve taşkın afetlerinin oluşum nedenleri ve ortaya çıkan sonuçlar; sellerden önce, sel esnasında ve sel sonrasında alınması gereken tedbirler” konularında bilgi verildi.

       Proje koordinatörü Yrd. Doç. Dr. M. Sait ŞAHİNALP’ten alınan bilgilere göre, eğitmen eğitimlerinin tamamlanmasıyla birlikte, Haziran ayından itibaren proje uygulama alanı olan Merkez ilçeye bağlı 60 köy, Ceylanpınar ve Harran ilçe merkezlerinde yer alan ilk ve orta öğretim okullarında, selden korunma bilinci oluşturmaya yönelik eğitim çalışmaları gerçekleştirilecektir. Proje kapsamında yaklaşık 10. 000 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Şanlıurfa, Sele, Hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı