Şanlıurfa’nın Gastronomi Merkezi törenle açıldı
Haber
28 Haziran 2021 - Pazartesi 09:28
 
Şanlıurfa’nın Gastronomi Merkezi törenle açıldı
Şanlıurfa’ya “Gastronomi Merkezi” olarak kazandırılan Sakıb’ın Köşkü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı törenle açıldı.
KÜLTÜR Haberi
Şanlıurfa’nın Gastronomi Merkezi törenle açıldı

Peygamberler şehri Şanlıurfa’da tarihi alanları gün yüzüne çıkaran Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Haleplibahçe havzasında bulunan Sakıp Efendi’nin tarihi konağını aslına uygun bir şekilde restore ederek içerisinde tescilli Şanlıurfa yemeklerinin ikram edileceği gastronomi merkezine dönüştürülerek açılış kurdelesi bakanlar, Mustafa Varank ve Mehmet Nuri Ersoy tarafından kesildi.

 

ERSOY: ”ŞANLIURFA’NIN TESCİLLİ ÜRÜNLERİ DÜNYAYA BU MERKEZDEN YAYILACAK”

 

Birbirinden lezzetli yemek ve tatlıların sergilendiği ve tadımının yapıldığı açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy:” Şanlıurfa’nın Türkiye’de bilinen başka bir özelliği de gastronomisi. Şanlıurfa’nın kendine has bölgesel ürünleri var. Yöresel tescilli ürünleri var. Sakıp Efendi Konağı da restore edilerek bölgenin gastronomi ve eğitim merkezi olarak da hizmet verecek. Önemli olan gastronomide elde ettikleri bu değerlerin, yetişmiş bu zanaatkârların gelecek nesillerine aktarılması, Şanlıurfa'nın bu tescilli ürünlerinin başta Türkiye'ye, geleceğe ve dünyaya buradan yayılması. Sayın Başkanımızı bu yatırımdan dolayı kutluyoruz, Şanlıurfa ve Türkiye turizmi için hayırlı olmasını diliyoruz" ifadelerini kullandı.

BEYAZGÜL: “ŞANLIURFA, TARİH, GASTRONOMİ, LEZZET VE MÜZİK ŞEHRİDİR”

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ise konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımızı şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek “Bir şehrin lezzeti, gastronomisi olabilir ama Şanlıurfa'da üçü bir arada, gastronomi, tarih ve lezzet. Bir başka şehirde bunu bulmak mümkün değil. Şanlıurfa’ya kazandırdığımız gastronomi merkezinde gastronomimizi geleceğe aktarmak için de çalışmalar yürütülecek. Burası müziğin şehri, sıra gecelerimiz var, konservatuvar gibi olan bu sıra gecelerimizde gençlerimiz yetişiyor." dedi.

ÇİĞ KÖFTE AĞZI YAKTI, ŞILLIK TATLANDIRDI

 

Açılışın ardından Gastronomi Merkezi'ni gezen Bakan Ersoy ve Bakan Varank, kentin tescilli lezzetlerinden çiğ köftenin ve şıllık tatlısının tadına baktılar. Urfa çiğ köftesi ile damaklarda kalan, ağzı yakan tat, şıllık tatlısından sonra yerini ziyafete bıraktı.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Şanlıurfa’nın, Gastronomi, Merkezi, törenle, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı