Şanlıurfa'da keşif heyecanı: Göbeklitepe'dekine benzer figürler bulundu
Haber
24 Temmuz 2021 - Cumartesi 16:54
 
Şanlıurfa'da keşif heyecanı: Göbeklitepe'dekine benzer figürler bulundu
Şanlıurfa’da tarihi 10 bin yıllık ve Neolitik Dönemden kaldığı tahmin edilen yeni bulgular keşfedildi. 2 aydır kazı yapılan alanda, Göbeklitepe’de bulunan T stel ve duvar kabartmalarında yer alması arkeologlarda heyecana neden oldu.
KÜLTÜR Haberi
Şanlıurfa'da keşif heyecanı: Göbeklitepe'dekine benzer figürler bulundu

Karaköprü ilçesine bağlı Sayburç kırsal Mahallesi’nde yaklaşık 2 ay önce yapılan araştırmalar sonucunda tarihi yapılı bir evin bahçesinde Neolotik Döneme ait olduğu tahmin edilen yeni bulgular keşfedildi. Yapılan keşif sonucunda alanda kazı çalışmalarının yapılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan izinler doğrultusunda Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eylem Özdoğan ve arkeoloji kazı ekiplerinin katılımıyla kazı çalışmaları sürdürülmekte. Yaklaşık 2 aydır büyük bir titizlikle sürdürülen çalışmalarda yeni bulgular keşfedildi. Yapılan keşiflerde Göbeklitepe’de yer alan T stel ve duvar kabartmaları da keşfedildi.

 

ASLAN VE İNSAN FİGÜRLERİ BULUNDU

 

 Sayburç kırsalında yapılan kazıların tarihinin yaklaşık 10 bin yıl öncesine Neolitik Döneme ait olduğu tahmin edilmekte. Uzun süredir büyük bir titizlikle yapılan kazı çalışmaları sonucunda alanda bulunan duvarlar üzerinde Göbeklitepe’de olduğu gibi aslan ve insan figürleri bulundu. Duvarlar üzerinde bulunan figürlerin Göbeklitepe’dekine benzer olması ise dikkat çekti. Yapılan keşifler arkeologları heyecanlandırırken, alanın daha sonra Şanlıurfa turizmine katkı sunması için de çalışmalar sürdürülmekte.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Şanlıurfa'da, keşif, heyecanı:, Göbeklitepe'dekine, benzer, figürler, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı