Şanlıurfa'da IŞİD'in Ezidi Zulmü Kınandı
Haber
27 Ağustos 2014 - Çarşamba 23:20
 
Şanlıurfa'da IŞİD'in Ezidi Zulmü Kınandı
DİĞER Haberi
Şanlıurfa'da IŞİD'in Ezidi Zulmü Kınandı

Şanlıurfa'da, 78'liler Girişimi Şubesine üye bir grup Ahmet Bahçıvan İş Merkezi'nde, ellerinde "Ta vahşet ya insanlık" pankartıyla Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Şengal'de yaşayan Ezidilere yönelik yaptığı zulmü protesto etti. Urfa Demokrasi Platformu ve HDP ile DBP'nin de destek verdiği eylemde, grup adına açıklama yapan Abdurrahman Pişkin, "Petro-dolar ve mezhep odaklı siyaset yapan, Irak'ta Sünni iktidarı yeniden inşa etmek isteyen Arap ülkeleri ve bölgesel hegemonya peşinde olan Türkiye gibi ülkelerin desteğiyle, Irak'taki işgali zemin yapan Tevhid ve Cihad adıyla bir örgüt kurulmuştu. Sonra Irak İslam Devleti adını alan, Suriye'de kaos çıkınca da Suriye'ye geçerek Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) adını alan bu örgüt, 10 yılda Ortadoğu'daki halklarını tehdit eder hale geldi." dedi.

'IŞİD ARTIK ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR'

Sistematik olarak savaş ve insanlık suçu işleyen mezhepsel devlet hedefli kanlı bir terörizmle karşı karşıya olunduğunu kaydeden Pişkin, şöyle konuştu: "Musul'a bağlı Zumar ve Musul Barajı örneğinde olduğu gibi IŞİD, su ve petrol alanlarını kontrol altına alarak bunu halklara karşı silah olarak kullanmayı amaçlıyor. Bu güç birikimi, Suriye'deki Baas rejimini bir an önce yıkmak için IŞİD'e göz yuman bölge devletleri ve ABD sayesinde oldu. Gönderdikleri silahlara el koymasını görmezlikten geldikler, örtük ya da açık şekilde destekledikleri IŞİD artık etnik temizlik yapıyor.

Musul ve Şengal'i Sünni silahlı Arap Aşiretleri ve Saddam Hüseyin döneminin firari subaylarıyla birlikte işgal eden IŞİD çeteleri, Süryani Hıristiyanları, Ezidileri, Şii Türkmenleri katletti. Katliamdan kaçabilenler Şengal Dağı'na sığınırken bu kez dağ kuşatmaya alındığından açlık ve susuzlukla karşı karşıya kaldı. Katliamın tanıkları, Sünni inanca biat etmeyen erkeklerin topluca katledildiğini, kadınlara tecavüz edildiğini ve kadınların satılmak üzere Arap ülkelerine kaçırıldığını anlattı. Haziran 2014'te Musul'u işgalinden sonra, adını İslam Devleti olarak değiştirerek Halifelik ilan eden, 21. yüzyılda dünyanın gözleri önünde Ezidi halkına soykırım yaşatan IŞİD çetelerinin karakteri baş kesme oldu. En son 20 Ağustos'ta yayınlanan bir video bu dehşeti yansıttı. ABD'li gazeteci James Foley'in başını kesen IŞİD çeteleri, kendilerine karşı hamleler olursa diğer gazetecilerin de aynı akıbete uğrayacağı tehdidinde bulundu."

'YPG SAVUNMASAYDI KAÇ YÜZ BİN İNSAN ÖLECEKTİ'

IŞİD'in katliamlarına sessiz kalan liderlerin yargılanması gerektiğine vurgu yapan Pişkin, "IŞİD'in on binlerce cihadist toplamasına yardım edenler, bu cihadistlere topraklarında kamp imkanı sağlayan, sınırları kullandıran ülkelerin idarecileri yargılanmalıdır. Şengal'e bağlı Koço köyünde yüzlerce kişi Sünni Müslümanlığı kabul etmediği için topluca infaz edilmesi gibi daha kaç insanın öldürülmesi gerekiyor? Şengal Dağı'na sığınan ve susuzluktan ölen çocuklar dünyanın çocuklarıdır. Rojava savunma güçleri olan YPG, hayatlarını riske ederek çatışa çatışa gidip Şengal Dağı'nda yaşam koridoru açmasaydı, kaç yüz bin insan hayatını kaybedecekti düşünebiliyor muyuz? Bir dönem milyonlarla ifade edilen, etnik-dinsel çatışmalarla yerlerinden edilen Hıristiyan nüfus, Ezidi nüfus Irak'ta kalır mıydı? Birleşmiş Milletler, Ab ülkeleri, Ortadoğu eksenli politika üreten devletler; yüz binlerce insanı Rojava'ya taşıyarak hayatta kalmasını sağlayan, bir anlamda dünyanın onurunu kurtaran Rojava kantonları üzerindeki ambargo kaldırılmalı." diye konuştu.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Şanlıurfa'da, IŞİD'in, Ezidi, Zulmü, Kınandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı