Sağlık-Sen'den Kınama
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Sağlık-Sen'den Kınama
DÜNYA Haberi
Sağlık-Sen'den Kınama

Sağlık-sen Basın Sekreteri Abdullah Göçmez, bir kaç gün önce yapılan göz altılarla ilgili bir basın bülteni yayımladı.İşte Sağlık-sen'in basın açıklaması.
Kişi onuru ve haysiyeti hiçe sayılarak, konunun içeriği hakkında en ufak bir bilgi sahibi bile olunmadan sağlıkta yolsuzluk diye manşet atanları, sadece ve sadece bu manşetleri okuyarak düşmanca, kin ve nefret duygularıyla bu mesnetsiz haberlere insafsızca yorum yapanları şiddetle kınıyoruz. Mahkemeye bile gerek görülmeden büyük çoğunluğu daha savcılık soruşturması safhasında serbest bırakılmalarını görmezden gelerek bunu haber yapma gereği bile duymayanları ise niyetlerinin ne olduğu konusunda en ufak bir şüphe kalmayacak şekilde kamuoyu ile birlikte bizde görmüş-tanımış olduk.
Yine aynı dava ile ilgili olarak suçlu oldukları hakkında yoğun şüphenin dahi oluşmadığı açık olan ve bu ülkenin demokratik gelişimine katkıda bulunan SAĞLIK-SEN’in isminin kirletilmek maksadı ile yanlı bir biçimde kullanılması manidar olup üzücüdür.
Şanlıurfa İdare Mahkemesinde davası görülen ve davada “taraflı ve yönlendirme ile tanzim edildiği iddia edilen” ve yine hiçbir bilimsel veriye dayanmayan bir müfettiş raporuna dayandırılan soruşturma ile devlete yıllardır emeği geçmiş personelin kamuoyunda suçlu düşürme girişimleri evrensel hukuk ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Zira soruşturma evresinde hâkim olması gereken ilkeler başta gizlilik ve yazılılıktır. Bu ilkeler maalesef gerek ihmaller ve gerekse icrai bir takım hareketler neticesinde delinmiştir. Bu hukuksuzluk pek tabi ilgililerin sorumluluğunu doğuracaktır. Konuya ilişkin bazı teknik veriler dahi toplanmadan soruşturmaya girişilmesi ile başlayan bu sürecin sonunda adaletin tecelli edeceği açıktır. Kişilerin, bu şekilde maruz kaldıkları haksızlık içinde haklarını hukuki çerçevede arayacağı kesindir.
Şunu da belirtmek isteriz ki; kamu kurumlarında çalışan ve gözaltına alınan personelin bazı idari amirler tarafından ziyaret edilmemiş olması ve sahiplenilmemesi, kolluğun gözaltı işlemlerinde dahi hukuki sınırlar içersinde kalacak biçimde inisiyatif kullanmamış olmaları, biz çalışanları son derece üzmüştür. Bundan sonraki süreçte kamu görevlilerinin hiçbir ihaleye katılmamaları ve hiçbir evraka imza atılmamaları zorunluluk haline gelmiştir. Kurum amirlerinin bu tavırları, çalışanların barış ve motivasyonu açısından tarafımızca not edilmiştir. Bu hususta tüm daire amirlerinin daha hassas davranmaları gerektiğini, bir gün yanlış bir anlamaya maruz kalmaları halinde aynı şeyleri yaşayabileceklerinin unutmamaları gerektiğini belirmekteyiz.
Elbette yolsuzluk yapanların, devlete ve kişilere zarar verenlerin TCK bağlamında ceza almalarını sağlamak yürüttüğümüz bir misyonun gereğidir, bir diğer gereği ise bu açıklamanın yapılmasının doğuran “haksızlık” ve “bilgi kirliliği ortamının” ortadan kaldırılmasıdır.
Bu sebeple; görevini kötüye kullananların, devletin memuru olup devlet düşmanlığı yapanların, çetelere suç örgütlerine karışanların ayıklanması temizlenmesi herkesten önce temiz sendikacılık ilkesini kendisine esas maksat yapmış biz Sağlık Sen in en büyük arzu ve özlemidir. Ancak karalama ile iftira ile çamur atma ile uğraşanları ve bunları yanlı bir biçimde gündeme getirenleri Allah’a havale ediyoruz.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Sağlık-Sen'den, Kınama,
Yorumlar
Haber Yazılımı