Peltek: “Besicilik destekleri arttırılmalı”
Haber
18 Haziran 2021 - Cuma 11:44
 
Peltek: “Besicilik destekleri arttırılmalı”
ŞUTSO Başkanı İ. Halil Peltek, çifttçiler gibi hayvan üreticilerinin de pandemi ve kuraklıktan zarar gördüğüne dikkat çekerek, besicilik yapanlara verilen desteğin arttırılması gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Peltek: “Besicilik destekleri arttırılmalı”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı İ.Halil Peltek, bölgede hayvan yetiştiricilerinin zor günler geçirdiklerini vurgulayarak, bu zor sürecin hayvancılığa verilen desteklerin çeşitlendirilmesi ve artırılmasıyla ancak bertaraf olabileceğini belirtti.

 

Kuraklık ve Covid-19 salgınının yarattığı olumsuzluklara işaret eden Başkan Peltek, “Bilindiği gibi bölgemiz, son yılların en büyük kuraklığını geçiriyor. Çiftçilerimiz gibi, büyükbaş ve küçükbaş hayvan üreticilerimiz de maalesef bu kuraklıktan ciddi şekilde etkilendi. Bir yandan Pandeminin yol açtığı ekonomik sıkıntılar ve döviz kurundaki artışlar, diğer yandan da kuraklığın neden olduğu girdi maliyetlerinin yüksekliği ile artan yem giderleri, hayvancılıkla uğraşanları zor durumda bıraktı.Bu üreticilerin ayakta kalabilmeleri için, yeni tedbirlerin alınması kaçınılmaz olmuştur.Her ne kadar, hükümetimiz tarafından Arpa desteği açıklanmış olsa da, bu desteklerin çeşitlendirilmesine ve artırılmasına acil ihtiyaç vardır.Hayvan yetiştiriciliği ve besicilik hem bölge hem de ülke ekonomisi için stratejik bir sektör.Bu minvalde, desteklerin çeşitlendirilmesi ve arttırılması sektördeki üreticilerimiz için büyük önem taşıyor” dedi.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Peltek:, “Besicilik, destekleri, arttırılmalı”,
Yorumlar
Haber Yazılımı