ÖSS Sahtekârları Gözaltında
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
ÖSS Sahtekârları Gözaltında
DÜNYA Haberi
ÖSS Sahtekârları Gözaltında

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri son dönemlerde yaptığı başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Terör örgütü PKK’ya gelir amaçlı kurulan bir ÖSS çetesini çökerten polis, geçtiğimiz Pazar günü tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yapılan ÖSS sınavında 9 kişiyi gözaltına aldı. Terör örgütü bağlantılı şebekenin organizasyonunu yapan Ahmet G. İbrahim A. ve Mehmet Y.’nin Şanlıurfa başta olmak üzere Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Ankara, Mersin, Kocaeli, Aydın, Adana, Van, Batman ve KKTC’de sınava girecek adayların yerine joker kullanacakları bilgisini alan polis çalışma başlattı.

Üniversite adaylarının form başvuru tarihinden itibaren takibe alan polis, Şanlıurfalı olan suç örgütünün Türkiye’nin birçok üniversitesinde okuyan bilgili ve deneyimli üniversiteli öğrencileri bularak para karşılığında sınavda joker olarak kullanma teklifinde bulundu. Aynı zamanda adaylara kazanma garantisi veren şebekenin üyeleri istenilen bölüm başına da bir fiyat belirledi. Tıp ve Hukuk Fakültesini isteyen adaylardan 5 Bin Avro isteyen şebeke diğer bölümler için ise daha düşük fiyat tarifesi çıkardı. Elde edilen geliri PKK terör örgütünün kasasına aktarılacağını tespit eden polis, yaptığı çalışmalarda şebeke üyelerinin 2007 ve 2008 yıllarında yine böyle bir faaliyette bulunduklarını ve terör örgütüne yardım yataklıktan hapis cezası aldıklarını ortaya çıkardı. Bunun üzerine çeteyi teknik takibe alan polis, çetenin bağlantı kurduğu adaylar ve onların yerine sınava girecek kişiler tek tek saptandı.

Sınav günü eş zamanlı operasyonun düğmesine basan polis ekipleri adı geçen illerde tek tek saptanan adayların yerine giren jokerleri yakaladı. Alınan bilgiye göre PKK’nın şehir yapılanmasında aktif görev alan bazı militanların polisin jokerlere yönelik yapacağı operasyonu haber alması üzerine bazı illerde başkalarının yerine girecek adayların geri çektirildiği öğrenildi. 50 kişinin hedeflendiği operasyonda çetenin organizatörlüğünü yapan 3 kişiyle birlikte Eyüp Ç. Muzaffer T. Rasim K.Y., Emrah Ç. ve Eyyüp B. ile KKTC’de yakalanan kimliği henüz açıklanmayan 1 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Çete elebaşlarının yapılan sorgulamalarında bölüm başına belirlenen fiyat üzerinden başkalarının yerine sınava giren üniversiteli adaylara ise Bin TL ücret verdikleri kaydedildi. Suç örgütünün bazı adaylara özellikle istedikleri bölümlere garanti sözünü vererek senet karşılığında imza attıkları da ortaya çıktı. Polisin yaptığı araştırma sonucunda aynı suç örgütünün geçmiş yıllarda yine PKK terör örgütünün kasasına gelir sağlanması amacıyla böyle bir organizasyon düzenledikleri ve yüklü miktarda haksız kazanç sağladıklarını saptadı. 2007 ve 2008 yıllarında yapılan ÖSS sınavında Şanlıurfa’da yine bu suç örgütünün bazı adayların yerine joker kullanarak sınava soktukları belirlendi. 100’den fazla kişinin gözaltına alındığı operasyonda haklarında dava açılan bu kişilerin yargılamasının devam ediyor.


Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Şanlıurfa merkezli bir çetenin diğer yıllarda olduğu gibi yine büyük paralar aldığını öğrenince harekete geçti.
Şebeke üyelerini Şanlıurfa ve Birecik İlçesi ile Adana, Mersin ve Lefkoşa’da takibe alan polis, sınav biter bitmez operasyon için düğmeye bastı. Başkalarının yerine sınava giren ’ÖSS jokerleri’ sınav salonlarında, sınava başkasını sokan adaylar ve çetenin diğer mensupları da takip edildikleri yerlerde tek tek gözaltına alınmaya başlandı.

Emniyet yetkilileri, gözaltına alınanların sayısının 50’yi bulduğunu, ’Joker’lerin tıp için 50 bin Euro, hukuk için 40 bin dolar aldığını söyledi. Şanlıurfa’da son iki yılda sınav sahtekárlığı yapan çeteler ortaya çıkarılmıştı. Başkalarının yerine sınava giren ve yerine başkasını sınava sokan 100’den fazla kişi yakalanmıştı. Haklarında dava açılan bu kişilerin yargılaması devam ediyor.

Sonuçlar temmuzda

Öte yandan, ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, ortaöğretim başarı puanını hesaplamak için gerekli diploma notlarının okullardan zamanında gelmesi halinde bir ay içinde ÖSS sonuçlarını açıklayacaklarını bildirdi

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: ÖSS, Sahtekârları, Gözaltında,
Yorumlar
Haber Yazılımı