ÖSS Parasıyla PKK'ya Yardım
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
ÖSS Parasıyla PKK'ya Yardım
DÜNYA Haberi
ÖSS Parasıyla PKK'ya Yardım

Türkiye'nin birçok yerinde buldukları üniversiteli öğrencilerle bu yıl ilk defa ÖSS'ye girecek olanların yerine büyük paralar karşılığında sınava sokan bir suç örgütü çökertildi. Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri son dönemlerde yaptığı başarılı operasyonlarına bir yenisini daha ekledi. Terör örgütü PKK'ya gelir amaçlı kurulan bir ÖSS çetesini çökerten polis, geçtiğimiz Pazar günü tüm yurtta ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yapılan ÖSS sınavında 9 kişiyi gözaltına aldı.

Terör örgütü bağlantılı şebekenin organizasyonunu yapan Ahmet G. İbrahim A. ve Mehmet Y.'nin Şanlıurfa başta olmak üzere Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, Ankara, Mersin, Kocaeli, Aydın, Adana, Van, Batman ve KKTC'de sınava girecek adayların yerine joker kullanacakları bilgisini alan polis çalışma başlattı. Üniversite adaylarının form başvuru tarihinden itibaren takibe alan polis, Şanlıurfalı olan suç örgütünün Türkiye'nin birçok üniversitesinde okuyan bilgili ve deneyimli üniversiteli öğrencileri bularak para karşılığında sınavda joker olarak kullanma teklifinde bulundu. Aynı zamanda adaylara kazanma garantisi veren şebekenin üyeleri istenilen bölüm başına da bir fiyat belirledi. Tıp ve Hukuk Fakültesini isteyen adaylardan 5 bin Euro isteyen şebeke diğer bölümler için ise daha düşük fiyat tarifesi çıkardı.

Elde edilen geliri PKK terör örgütünün kasasına aktarılacağını tespit eden polis, yaptığı çalışmalarda şebeke üyelerinin 2007 ve 2008 yıllarında yine böyle bir faaliyette bulunduklarını ve terör örgütüne yardım yataklıktan hapis cezası aldıklarını ortaya çıkardı. Bunun üzerine çeteyi teknik takibe alan polis, çetenin bağlantı kurduğu adaylar ve onların yerine sınava girecek kişiler tek tek saptandı.

Sınav günü eş zamanlı operasyonun düğmesine basan polis ekipleri adı geçen illerde tek tek saptanan adayların yerine giren jokerleri yakaladı. Alınan bilgiye göre, PKK'nın şehir yapılanmasında aktif görev alan bazı militanların polisin jokerlere yönelik yapacağı operasyonu haber alması üzerine bazı illerde başkalarının yerine girecek adayların geri çektirildiği öğrenildi. 50 kişinin hedeflendiği operasyonda çetenin organizatörlüğünü yapan 3 kişiyle birlikte Eyüp Ç. Muzaffer T. Rasim K.Y., Emrah Ç. ve Eyyüp B. ile KKTC'de yakalanan kimliği henüz açıklanmayan 1 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şahısların üzerinde yapılan aramalarda ise 4 adet sahte nüfus cüzdanı ile organizatörlere ait Birecik ilçesinde bulunan bir evde yapılan aramada terör ögrütüne ait dökümanlar ele geçirildi. Yakalanan şahıslar Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 220 'Suç işlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, üyesi olmak, Resmi Beglede Sahtecilik, ÖSYM Sınavında sahte belgeler ile başkasının yerine sınava adam (joker) koyma, Haksız kazanç elde etmek' suçlarından adliyeye çıkarıldı.

Çete elebaşlarının yapılan sorgulamalarında bölüm başına belirlenen fiyat üzerinden başkalarının yerine sınava giren üniversiteli adaylara ise bin TL ücret verdikleri kaydedildi. Suç örgütünün bazı adaylara özellikle istedikleri bölümlere garanti sözünü vererek senet karşılığında imza attıkları da ortaya çıktı.

Polisin yaptığı araştırma sonucunda aynı suç örgütünün geçmiş yıllarda yine PKK terör örgütünün kasasına gelir sağlanması amacıyla böyle bir organizasyon düzenledikleri ve yüklü miktarda haksız kazanç sağladıklarını saptadı. 2007 ve 2008 yıllarında yapılan ÖSS sınavında Şanlıurfa'da yine bu suç örgütünün bazı adayların yerine joker kullanarak sınava soktukları belirlendi. 100'den fazla kişinin gözaltına alındığı operasyonda haklarında dava açılan bu kişilerin yargılaması devam ediyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: ÖSS, Parasıyla, PKK'ya, Yardım,
Yorumlar
Haber Yazılımı