OKUTAN; TRABZON DAN AYRILMAK ZOR
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
OKUTAN; TRABZON DAN AYRILMAK ZOR
DÜNYA Haberi
OKUTAN; TRABZON DAN AYRILMAK ZOR

Şanlıurfa Valiliği ne atanan Trabzon Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa ya atanmanın güzel, Trabzon dan ayrılmanın ise zor olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Şanlıurfa Valiliği ne atanan Trabzon Valisi Nuri Okutan, Şanlıurfa ya atanmanın güzel, Trabzon dan ayrılmanın ise zor olduğunu söyledi.
Şanlıurfa Valiliği ne atanması ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Okutan, "Şanlıurfa yı kaymakamlık zamanında düşünüyordum. Kaymakamlık yıllarımda burada vali olur muyum diye düşündüğüm bir şehir. Bu sabah buraya atamam yapıldı. Televizyondan öğrendim. Hayırlı olsun diyorum. Urfa, şanlı bir şehrimiz. Tarihi derinlikleri olan bir şehir. Benim de zengin kültürün dünyayı kucaklamasında bir miktar katkım olursa kendimi mutlu hissederim" dedi.

“Biz kamu görevlisiyiz. Her zaman bunlar olur" diyen Vali Okutan, Trabzon un kendisi için çok özel bir yeri olduğunu ifade ederek "Trabzon un benim gönlümde gözümde çok özel bir yeri var. Öyle olacak. Benim için Trabzon şehzadeler şehriydi. Şehzadelerin Valilik yaptığı bir yerdi. Trabzon a adım attığım ilk günden itibaren bir kültür kenti, sanat kenti, devlet umuru bilen bir şehir ve onunla birlikte hep Trabzon u tanımaya, Trabzon bilmeye, Trabzonlular la birlikte Trabzon un kültür yönünü, sanat yönünü ve estetik yönlerini hep ön plana çıkarmaya gayret ettim. Bu kentte ömür boyu sürecek dostluklar, arkadaşlıklarımız oluştu. Dolayısıyla Şanlıurfa ya gitmek güzel ama Trabzon dan ayrılmak zor. Mesleğimizin sıkıntısı, tayin ayrılıkları. Yeni yerde başlamak güzel ama en zor yeri ayrılmak. Gidiyorum ama kalben hep birlikte olacağız. Trabzon ve Trabzonspor umuza başarılar diliyorum. Trabzon ve Trabzonspor için bir katkım olacaksa her zaman o katkı için varım" diye konuştu.


Tayinini Şanlıurfa ya çıkmasında olağanüstü bir durumun söz konusu olmadığını belirten Okutan, "Trabzon da Cumhuriyet döneminin 41. Valisiyim. Öncesini de kattığımızda 303. Valisiyim. Ortalama 2,5 yıl kalınmış. Bende tam o kadar kaldım. İsterdim daha olsun. Ama bu atama kamu görevlileri için olağandışı bir şey değil" açıklamasını yaptı.

“ASAYİŞ OLAYLARINDA YÜZDE 40 AZALMA OLDU”
Vali Okutan, kendi döneminde önceki yıllara nazaran Trabzon da daha az olay yaşanması ile ilgili bir soru üzerine ise şunları söyledi:
"Halksız yönetim olmaz. Böyle bir şey var ise Trabzonsuz bu sonuca ulaşılmaz. Bize düşen belki Trabzon un kültür, sanat, estetik yönüne işaret etmekti. Biz de bunu yaptık. Bugün için emniyette olaylarda yüzde 40 oranında azalma söz konusu. Trabzon güzel şeylerle gündeme geliyor. Doğrusuda bu zaten, buna da devam edeceğine inanıyorum. Vali ne kadar çok o şehri anlar, o şehri bilir, o şehrin dinamikleriyle uyum içerisinde olursa başarıya gitmek mümkün. Biz de onu sağlamaya çalıştık. Burada hatıralarımız var, arkadaşlarımız var, emeğimiz var, gönlümüz var. Bu da devam edecek. Trabzonlular ın Valisi, Urfa Valisi oldu. Hayırlı olsun diyorum."

Şanlıurfa Valiliği ne atanmasının 2011 yılında yapılacak olan Avrupa Gençlik Olumpuyatları nı etkilemeyeceğini de belirten Okutan, "Bakanımız Faruk Nafız Özak direk işin içinde. Düzenleme kurulunda gerek belediye Başkanımız, gerek Rektörümüz diğer yetkililerimiz var. Benim eksikliğimin olacağını düşünmüyorum” dedi.

Trabzon a atanan Batman Valisi Recep Kızılcık ile görüştüğünü belirten Okutan, “Kendisine hayırlı olsun” dileklerinde bulunduğunu söyledi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: OKUTAN;, TRABZON, DAN, AYRILMAK, ZOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı