Masasında görünce atmaya kıyamadı
Haber
19 Haziran 2021 - Cumartesi 15:07
 
Masasında görünce atmaya kıyamadı
Şanlıurfa Harran Üniversitesi Çocuk Cerrahisi alanında görev yapan Dr. Mehmet Çakmak, hastanedeki odasının masasına kim tarafından bırakıldığını bilmediği peçete içine sarılmış yeni doğan bir bebeğin göbek bağını, kendi oğlunun göbek bağı ile birlikte görev yaptığı hastanenin bahçesine gömdü
SAĞLIK Haberi
Masasında görünce atmaya kıyamadı

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevini yapan Çocuk Cerrahi Doktoru Mehmet Çakmak, öğlen arasından sonra odasına geldi. Odasına gelen doktor, masasında bir peçete buldu. Peçeteyi açtığında ise içinde yeni doğan bir bebeğe ait olduğu anlaşılan göbek bağı buldu. Bu durum karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen doktor, kim tarafından masaya koyulduğunu bilmediği göbek bağını çöpe atmaya kıyamadı. Doktor Çakmak, Anadolu topraklarında yaygın olan “göbek bağı gömme” inancı gereği yeni doğan bir bebeğin ailesinin çocuklarının ileride doktor olmasını istedikleri için masaya bıraktığını tahmin etti. Bunun üzerine doktor, masasına bırakılan göbek bağını çantasında 2 buçuk yıldır taşıdığı oğlunun göbek bağı ile hastane bahçesinde bulunan bir dut ağacının dibine gömmeye karar verdi. 

 

 DR. ÇAKMAK, “MUHTEMELEN ÇOCUĞUNUN DOKTOR OLMASINI İSTEYEN BİR ANNE BIRAKMIŞTIR

 

Yaşanan bu durum karşısında şaşkınlığını gizlemeyen ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştığını ifade eden Dr. Çakmak, "Poliklinik odasında masamda yeni doğmuş bebeğin göbek bağını buldum. Göbek bağını kimin bıraktığını bilmiyorum. Muhtemelen bir anne batıl inanca uyarak çocuğu doktor olsun diye masama bırakmıştır. Bu bir gelenektir ve herkes çocuğunun göbek bağını farklı yerlere gömüyor. Ben de masama bırakılan göbek bağını atmaya kıyamadım. Çocuğunun doktor olmasını isteyen annenin bıraktığı göbek bağını hastanenin bahçesindeki dut ağacının altına gömdüm" dedi.

 

2 BUÇUK YILDIR ÇANTAMDA TAŞIYORUM

 

Kim tarafından poliklinik odasındaki masasına bırakıldığını bilmediği göbek bağını, çantasında 2 buçuk yıldır taşıdığı oğlunun göbek bağını da alarak hastanenin bahçesinde yan yana gömdü. Bu anları videoya kaydeden Dr. Çakmak, "2,5 yıl önce doğan çocuğumun göbek bağını çantamda taşıyordum. Bir yere gömmeye fırsatım olmadı. Masama bırakılan göbek bağının yanına kendi çocuğumun göbek bağını da gömdüm. Bölgede bu tür batıl inançlar var hatta muskalar ile çocuğunun ameliyata alınmasını isteyen aileler de oluyor. İnşallah hastane bahçesine gömdüğüm iki göbek bağının sahiplerinin kaderi güzel olur" dedi.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Masasında, görünce, atmaya, kıyamadı, , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı