"Kriz Fırsatçıları Bedelini Ödeyecek"
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
"Kriz Fırsatçıları Bedelini Ödeyecek"
DÜNYA Haberi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Krizi bir fırsat bilerek, bunu gayri insani yöntemlerle kişisel ranta dönüştürmeye çalışanlar, kriz sonrasında bu yöntemlerinin bedelini mutlaka ödeyecektir" dedi.
Erdoğan, Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde 23 fabrikanın açılışı ile 46. Yılda 46 Ödül törenine katıldı.
Küresel krizin etkilerini, gelişmiş ülkeler kadar hissetmediklerini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama ortaya çıkan sonuçlar bakımından bizim de çok düşünmemiz gerektiği aşikardır. Bugün burada çalıştırdığı işçi sayısını bir yılda iki üç kat artıran firmalarımız var. Krize rağmen, işçi çıkarmak bir yana, daha fazla insanımıza iş sağlamayı başarmış firmalarımız var.
Öte yandan krizi bahane ederek, krizle hiçbir alakası olmadığı halde, işçileri sokağa terk eden firmalar olduğunu, krizi bahane ederek kredi musluklarını kısan, faizlerini indirmeyen bankalar olduğunu da ne yazık ki görüyoruz.
Yapılanlar yasal olabilir, yapılanlar kitaba uygun da olabilir, ancak ortada ahlaki bir sorunun, etik bir sorunun var olduğu da gizlenemez bir gerçektir. Krizi bir fırsat bilerek, bunu gayri insani yöntemlerle kişisel ranta dönüştürmeye çalışanlar, kriz sonrasında bu yöntemlerinin bedelini mutlaka ödeyecektir.
Kara günde dostluğunu ihsar etmeyenler, iyi günde de o eski dostlarını yanlarında bulamayacaklardır.
Hükümet olarak aldığımız tedbirlerle, sanayicimizi, üreticimizi, ihracatçımızı destekledik. Özellikle istihdam konusunda, kısa çalışma ödeneği, prim desteği gibi formüllerle firmalarımıza destek çıktık.
Çaresiz kalan arkadaşlarıma diyebileceğim hiç birşey yok. Ama imkan var olduğu halde, keyfi olarak işçi çıkaran arkadaşlarımın, bunun vicdani sorumluluğunu yüreklerinde hissedeceklerine inanıyorum. Bu kriz mutlaka geride kalacak. Tüm dünya, bu krizi kesinlikle kısa bir zaman içerisinde mutlaka aşacaktır. Türkiye de bu krizin etkilerini geride bırakacaktır.
Büyümenin yeniden hız kazandığı, ekonominin normalleştiği bir süreçte, birbirimizin yüzüne bakabilmemiz gerekiyor. Krizde asıl fırsatı, yatırımları sürdürmek, istihdamı muhafaza etmek oluşturacaktır. Yatırım ve üretim noktasında kriz sürecince sabır gösterenlerin, kriz sonrası dönemde bir adım önde olacaklarına doğrusu ben yürekten inanıyorum. "

TBMM GRUP TOPLANTISI
Erdoğan, partisinin TBMM Grup toplantısındaki konuşmasında, Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin, ''Sandalye dağılımı, AB'nin temel politikalarının, temel hedeflerinin gidişine, bu anlatıldığı şekilde bir değişim yaşanmasına hiçbir zaman fırsat vermez, bu anlama da gelmez'' dedi.
Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı ifadeler şöyle:
• "Hiçbir şekilde tedbiri elden bırakmadık, bırakmıyoruz. Her şeyden önce gelişmeleri çok yakından izlemeye, tedbirleri devreye almaya devam ediyor, krizden etkilenen kesimleri rahatlatacak önlemlerimizi tek tek uygulama safhasına geçiriyoruz.
• Teşvik paketi, ilgili kesimlerden çok olumlu yankı buldu. Aldığımız bilgiler, yatırımlar noktasında ciddi bir hareketliliğin başladığını da gösteriyor.
• Elbette böyle bir uygulamayla tüm kesimleri aynı anda ve aynı oranda memnun etmek mümkün değil. Ama esas olan, yaygın, kaliteli, işlevsel ve özellikle de adaleti gözeten teşvik sisteminin getirilmesidir.
• Objektif, bilimsel kriterler uygulanarak son derece gerçekçi, makul, adaletli bir ayrıma gidildi. Hiçbir ilimizi kayırmadık, hiçbir ilimize ayrımcılık yapmadık.
• CHP, Anayasa Mahkemesinin tespit ettiği 1 milyon liralık usulsüz harcamanın hesabını veremedi. Hazine'den aldığın parayı ne yaptın, nereye harcadın?
• Bu usulsüzlükler ile ilgili olarak kendileriyle ve milletle yüzleşemediler. Şimdi kalkmışlar bize çamur atıyorlar. Attığınız çamurlar bizim üzerimizde tutmaz, durmaz, bizi kirletmez.
• Teberru (bağış) ağırlıklı çalışan bir parti değiliz. Hazineden gelen yardım, çalışmalarımızı fazlasıyla karşılıyor. benim ve arkadaşlarımın kesinlikle böyle bir şeye müsaade etmesi mümkün değil.
• Yolsuzluk konusunda şahsımın, arkadaşlarımın, partimin en küçük bir müsamahası olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Bu milletin tek bir kuruşunun dahi amacı dışında kullanılmasına rıza göstermeyiz, göz yummayız.
• Bu parti, adında da ifadesini bulduğu üzere, bu millet kadar aktır, temizdir."

(AA)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: "Kriz, Fırsatçıları, Bedelini, Ödeyecek",
Yorumlar
Haber Yazılımı