Karnelerini Tarlada Aldılar
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Karnelerini Tarlada Aldılar
DÜNYA Haberi
Karnelerini Tarlada Aldılar

Şanlıurfa'da, okulların kapanış gününde birçok öğrenciye karneleri öğretmenleri tarafından okul yerine aileleriyle birlikte çalıştıkları tarlada verildi. Okula gelen birçok öğrenci ise karnelerini aldıktan sonra ailelerinin bulunduğu tarlalara koştu. Okul birincisi olan ve karnesini pamuk tarlasında alan 10 yaşındaki ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Saliha Kaya'da, sevincini buğday tarlasındaki dedesiyle birlikte yaşadı.

Şanlıurfa'da merkeze bağlı 147 öğrencisi bulunan Gözeller Köyü İlköğretim Okulu'nda, eğitim-öğretim yılının son günü ilginç görüntülere sahne oldu. Okul bahçesinde yapılan karne dağıtımına, aileleriyle birlikte tarlalarda çalıştığı için birçok öğrenci gelemedi. Gözeller Köyü İlköğretim Okulu Öğretmeni Mustafa Çolak, sabah saatlerinden itibaren okul bahçesinde toplanan öğrencilere karnelerini dağıtmaya başladı. Çolak, ismini okuduğu öğrencilerine karnelerini dağıtıp, yaz tatilini kitap okuyarak ve dinlenerek geçirmeleri tavsiyesinde bulundu. Ancak, bazı çocukların karnesini almaya gelmediğini gören öğretmen Çolak'a, öğrenciler arkadaşlarının tarlada çalıştığı için gelemediğini söyledi. Bunun üzerine Çolak, okul bahçesinde bulunanların karnesini dağıttıktan sonra, gelmeyen öğrencilere ait karneleri alarak tarlalarda dolaşmaya başladı.

OKUL BİRİNCİSİ TARLADA...

Aileleriyle birlikte tarlada çalışan öğrencilerinin yanına giden okul öğretmeni, burada karneleri dağıtmaya başladı. Tarlada çalışan öğrencilerden 10 yaşındaki Saliha Kaya'ya karnesini veren öğretmen Çolak, 3. sınıf öğrencisi küçük kızın okul birincisi olduğunu ve takdir ile sınıfı geçtiğini söyledi. Tarlada bulduğu öğrencilere tek tek karnelerini veren Çolak, daha sonra çocuklara iyi tatiller dileğinde bulundu. Okula gelemeyen öğrencilerin karnelerini tarlalarda kendilerine ulaştırdığını söyleyen öğretmen Mustafa Çolak, "Yıl içerisinde çocuklarımızın tamamı okula gelip, eğitimlerini alıyor. Ancak, yıl sonunda tarla işleri olduğu için bazıları tarlaya gelip ailelerine yardım ediyorlar. Bundan dolayı okula gelemeyen çocuklarımızın karnelerini, çocuklara kendim getirdim. Ben getirmesem, çocuklar bir yıllık emeklerinin yazılı olduğu karneleri göremeyecekti. Bu düşünce içerisinde karneleri tarlaya getirerek çocuklara ulaştırdım. Ayrıca, okul birincisi olan Saliha'nın da karnesini tarlada vermek beni mutlu etti. Çünkü Saliha hem derslerinde çok başarılı, hem de ailesine yardımcı oluyor" diye konuştu.

Karnesini çalıştığı pamuk tarlasında alan ve okulun birincisi olduğunu öğrenen Saliha Kaya, çok mutlu olduğunu söyledi. Küçük kız daha sonra okul birinciliği ve karne sevincini, daha sonra yakında bulunan buğday tarlasında bulunan 69 yaşındaki dedesi Mustafa Birgül ile paylaştı. Koşarak gittiği buğday tarlasında okul birincisi olduğunu söyleyip karnesini verdiği dedesi, torunu Saliha'yı öperek kutladı

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Karnelerini, Tarlada, Aldılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı