KARİYER GÜNLERİ SEMİNERİ
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
KARİYER GÜNLERİ SEMİNERİ
DÜNYA Haberi
KARİYER GÜNLERİ SEMİNERİ

Kariyer Günleri Semineri başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşmacılar birer konuşma yaparak Kariyer Günleri Semineri ve mesleki kariyer geliştirmede farklı alternatifler üzerinde durdular. Başarı öykülerinin anlatıldığı toplantıda öğrencilere örnek alınması gereken yönler gösterildi.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Hasan Kaplan, Milli Eğitim Bakanlığı Proje Koordinasyon Dairesi Başkanı Mahmut Tuncel, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Mutlu, Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin ve lise öğrencileri katıldı.
Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin toplantıda şunları söyledi: “Günümüzde eğitimin ne kadar önemli bir güç haline geldiğini hep birlikte yaşıyor ve görüyoruz. İlimiz Şanlıurfa’da bakanlığımızın belirlediği, oluşturduğu politikalara paralel olarak bir takım çalışmalar yapmaktayız. Gerçekten Şanlıurfa şu anda özellikle eğitim öğretim alanında dünle kıyaslanmayacak bir yere sahip. İnşallah mevcut durumu değiştirmek durumundayız. Özellikle okul öncesi eğitimi birinci öncelikli konu haline getirdik. Sadece son bir yılda % 100’e varan çok önemli bir seviyeyi yakaladık. Bunu asla kafi görmeyeceğiz. Önümüzdeki yıllara daha fazla bu anlamda projelerimizle destek olacağız. Aile eğitimi de Şanlıurfa için çok önemsiyoruz. 34 aileye bu yıl kurs ve seminerler yoluyla ulaştık. Eğitime yönelik bir bilinç oluşmasına önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesiyle bu konuyu önemsiyoruz. Yine Şanlıurfa’mızda 240 bin okuma yazma bilmeyen insanımız var. Şuanda biz bu yıl itibariyle 24 binini kurslara aldık. Okur yazar hale getirdik. Önümüzdeki yıl da bu çalışmalarımız sürecek” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Proje Koordinasyon Dairesi Başkanı Mahmut Tuncel yaptığı konuşmada; “Küreselleşme, Avrupa Birliğine giriş süreci, bilim ve teknolojideki gelişmeler, ama bunların üstünde de ülkemizin vizyonu olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkabilmek için her alanda olduğu gibi eğitim alanında da sürekli projeler üretmek zorundayız. Bizler de son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı olarak, Yüksek Öğrenim Kurumu olarak birlikte birçok projeye imza attık. Bu projelerden birinde yani İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilebilmesi Projesi bugün bir araya gelmiş bulunmaktayız” dedi.
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Mutlu ise şunları söyledi: “Biz şunu ilke edinmeyi düşünüyoruz. İlköğretimimiz, ortaöğretimimiz, lise eğitimimiz ne kadar iyi olursa biz biliyoruz ki üniversitemiz, üniversiteler daha iyi bir eğitime sahip olacaktır. Eğer sizlerden ki Milli Eğitim’den çok iyi derecede ki Milli Eğitim Müdürümüz yetmiş yedinci dedi Şanlıurfa için neden ilk beşte olmayalım. Böyle öğrenciler bize geldiği zaman bizim bu öğrencileri yönlendirmemiz ve nitelikle eleman yetiştirmemiz daha kolay olur. Hepimiz bunları yetiştirirsek ne olur? Ülke ekonomisine, ülkenin geleceğine, yön verecek bu yön verecek bu gençlerimiz büyük yerlerde büyük işleri başarırlar” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Hasan Kaplan da şunları söyledi: “Bilirsiniz ülkelerin yer altı ve yer üstü zenginlikleri vardır. Hiç şüphesiz her birisi kendi bağlamında önemlidir. Ancak bazı ülkelerin yer üstü zenginlikleri ön planda bazı ülkelerin yer altı zenginlikleri ön planda. Ancak şunu görüyoruz ki yerüstü zenginlikleri çok iyi değerlendiren ülkelerin, hem sosyal hem ekonomik bakımdan daha ileri durumda olduklarını, refahı yakalamış olduklarını görüyoruz. Çünkü yerüstü zenginliklerini iyi değerlendiremeyen bir ülkenin yer altı kaynaklarını da çok iyi değerlendirmesi söz konusu değildir” dedi.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: KARİYER, GÜNLERİ, SEMİNERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı