İşveren maaşınızdan kesinti isterse...
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
İşveren maaşınızdan kesinti isterse...
DÜNYA Haberi
İşveren maaşınızdan kesinti isterse...

Hüsniye Güngör'ün haberi

Şirketinizde trafiğin azaldığını fark ettiyseniz bu işlerin kötü gittiğine dair bir işaret olabilir. Üstelik mevcut ekonomi ortamında birçokları için bu öyle pek beklenmedik bir durum değil. Bu durumda sizi sevindirebilecek tek iyi haber hala bir işinizin olması. Fakat sevinç naraları atmak için acele etmeyin. Maaşınızda kesintiye gidilmiş olabilir! Peki, öfkeyle kalkıp zararla oturmamak için ne yapmalısınız?  

• KABUL ETMEDEN ÖNCE ZAMAN İSTEYİN

Yöneticiniz size maaşınızda kesintiye gidileceği haberiyle geldiğinde durumu hemen kabullenmeyin, yani kabul ettiğinize dair yazılı ya da sözlü bir ifadede bulunmaktan kaçının. Eğer bir zorlama söz konusu olursa “Şu anda hemen bir şey söyleyebilecek kadar basit bir konu değil. Bunu düşünmem ve akşam ailemle tartışmam gerekiyor” etkisinde bir şey söyleyin.   

Böylelikle biraz zaman kazanmış olursunuz. Neden mi? Maaşınızdaki kesintiyi kabullenmeden önce bu konuyla ilgili bütün sonuçları bir araya getirip değerlendirmelisiniz. Maaş kesintisi daha sonra işyerinden ayrılırken yararlanacağınız haklarınızı ve kullanılmamış izin günleriniz ile ilgili ödenekleri de etkileyebilir. Çünkü bu tür ödenekler maaşınıza göre hesaplanır. Diğer yandan maaşınızın hak ettiğinizin altında olması ileriki iş görüşmelerinizde maaş pazarlığı yaparken şansınızı düşürebilir.

• SONUÇLARINI İYİ DEĞERLENDİRİN

İlk şoku atlattıktan sonra kesintinin muhtemel etkilerini ortaya çıkarmayı görev edinin. Yöneticinize aşağıdaki soruları yöneltebilirsiniz:

• Bu zorunlu bir kesinti mi, yoksa gönüllülüğe mi bağlı?
• Maaşım ne oranda kesilecek?
• Maaş kesintisinden başka kimler etkileniyor?
• Maaş kesintisi ne kadar sürecek?
• Daha sonra geriye dönük bir düzeltme olacak mı?
• Bu durum maaş artışlarını, teşvik primlerini ve yan hakları nasıl etkileyecek?
• Daha uzun saatler çalışmak ve üzerime ek görevler almak zorunda kalacak mıyım?
• Şirketin durumu düzeltmek için planları neler?

Kendinizeyse şu soruları sorun:

• Bu işe ne kadar ihtiyacım var?
• Şirketin bu durumdan kurtulacağına inanıyor muyum?
• Yöneticimin söylediklerine ne kadar güvenebilirim?
• Acaba şirketten ayrılmanın vakti midir?
Dışarıdan ve içeriden yeterince bilgi topladıktan sonra, yasal seçeneklerinizi ve haklarınızı öğrenmek için bir iş hukuk avukatıyla görüşmenizde fayda olabilir.  

• PAZARLIK YAPIN

Bu durumun yaratacağı sonuçları iyice değerlendirdikten ve mevcut işinizde devam etmeye karar verdikten sonra maaş kesintisinin sizin için kabul edilebilir bir seviyeye çekilip çekilemeyeceği konusunda şirketinizle anlaşabilir misiniz diye bir bakın.  
Örneğin çalışma saatleriniz ya da çalıştığınız birim gibi konularda anlaşmaya gidebilirsiniz. Örneğin haftada 4 gün çalışma takvimine dönün. Ya da ulaşım giderlerinizi düşürmek için evden çalışmayı önerin.

Şirketin finansal kapasitesinin hala iyi durumda olduğunu düşünüyorsanız azalan maaşınız karşılığında şirket hisselerinden almak için de pazarlık yapabilirsiniz. Şirket hisselerinin gidişatı hakkında bilginiz yoksa ekonomi ve finans ve dergilerinden ve ilgili web sitelerinden biraz bilgi toplayabilirsiniz.

Son olarak şirketinizden, haklarınızın yeniden eski haline getirileceği veya maaşınızın sonradan tazmin edileceğine dair yazılı bir anlaşma isteyin. Yöneticiniz bu konuda direnebilir. Ama küçük bir şirkette çalışıyorsanız bu konuda anlaşmanız mümkün olabilir. 

• SAHNEYİ OLAYSIZ TERK EDİN

Tüm gözden geçirmeleriniz ve anlaşmalarınız sonrasında köşeye sıkışmış hissine kapılabilirsiniz. Unutmayın ki sıkışmadınız. Hala seçenekleriniz ve alternatifleriniz var. Ancak bu seçeneklerinizi öğrenmek için bir iş hukuku avukatını görebilir ya da işsizlik bürolarına başvurabilirsiniz. Yapılan uygulamanın ne kadar yasal olduğu ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin sözleşmenize göre kabul etmeme hakkınız olabilir.

Tüm bunları denemenize rağmen yapacak hiçbir şeyiniz yoksa maaş kesintisini kabullenin. Ama bir yandan CV’nizi güncelleyin ve yeni iş başvuruları yapmaya başlayın. Mümkünse bunu işinizden ayrılmadan yapın, bu ekonomi ortamında yeni bir iş bulmak uzun zaman alabilir. 

Yahoo! HotJobs

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: İşveren, maaşınızdan, kesinti, isterse...,
Yorumlar
Haber Yazılımı