İKİ SAĞLIK OCAĞI HİZMETE AÇILDI
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
İKİ SAĞLIK OCAĞI HİZMETE AÇILDI
DÜNYA Haberi
İKİ SAĞLIK OCAĞI HİZMETE AÇILDI

Siverek ilçesinde Divan Köyü Ergen Mevkiinde Hüseyin Akkaya ve Siverek Merkez’de 5 Nolu sağlık ocaklarının açılışına Siverek Kaymakamı Kemal Yıldız, İl Sağlık Müdürü Hasan Demir, Siverek Belediye Başkanı Murat Bucak ile Hüseyin Akkaya Sağlık Ocağını yaptıran Abdülkadir Akkaya ile Hasan Seydan ve vatandaşlar katıldı.
İlk olarak Divan Köyü Ergen Mevkiinde yaptırılan Hüseyin Akkaya Sağlık Ocağının açılışı yapılırken, Sağlık ocağını yaptıran Abdülkadir Akkaya ile Hasan Seydan ve arazi bağışlayan Sabri Hamidanoğlu’nun oğlu Sedat Hamidanoğlu’na plaket verildi.
Açılış öncesinde öğrenciler tarafından kolbastı ve halk oyunları gösterileri yapıldı.
Konuşmacılar ; arsayı bağışlayan, böyle bir güzelliğe vesile olan ve sağlık ocağını yaptıranları kutlayarak şunları söylediler: “Arsayı Sabri Hamidanoğlu bağışlamış ve arsanın üzerindeki inşaatın yapılmasında Hasan Seydan vesile olmuş kendilerini kutluyorum. Asıl kutlanması gereken kişi ise, Abdülkadir Akkaya’dır. Siverek’te hiç alakası olmadan sırf hizmet olsun düşüncesiyle yıllarca süren birikimini alıp buraya getirmiş ve bağışlamış; ben kendisini gerçekten yürekten kutluyorum. Vermek çok önemli bir haslettir. Bazısında vardır veremez. Bu beyefendiye vermeyi Allah nasip etmiş. Bu birikimini tutmuş gelmiş ta İstanbul’dan burada Siverek’in bu köyüne hizmet dönüştürmüş. Bu yönüyle ben bunu alkışlanacak bir davranış olarak görüyorum. Siverek’te ilk defa bir sağlık ocağı vatandaş katkısı ile yapılmış. Siverek’te ekonomik durumu iyi olan vatandaşlarımız da var. Bunun devamını bekliyorum. Ayrıca bu sağlık ocağının yapımında kaymakamlığın da 20 – 30 milyar kadar katkısı olmuş kendilerini ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum.” “Bizim Şanlıurfa’da en önemli sorunumuz eğitim ve sağlık alanındadır. Eğitimdeki sorunumuz özellikle kız çocuklarımızın okula devam etmemesinden kaynaklanan geri kalmışlığımız. Bunun için çok sayıda kampanya başlattık. Şu an en son kampanyamız “Ana kız okuldayız” kampanyası”dır. Burada okul da var, önümüzdeki günlerde okullar kapanıyor, ancak biz ‘Ana kız okuldayız’ kampanyasının devamını sağlayacağız. Buradaki bütün hanımlardan okuma yazma çağını geçmiş beylerden acilen okuma yazma öğrenmelerini rica ediyorum. Bu konuda her türlü imkânı önünüze sermeye hazırız. Müracaatlarınızı yapın ki burada okuma yazma bilmeyen kimse kalmasın. Ayrıca hanımlardan anne ve çocuk sağlığıyla ilgili duyarlılıklarını rica ediyorum. Hamile kadınlarımız ihmal etmesinler, mutlaka hekim kontrolünden geçsinler. Anne, çocuk ve doğum sağlığı bizim için çok önemli. Yüce Atatürk, ‘Bu milletin feda edecek tek bir ferdi yok’ demiş. Bebek ölümlerimiz giderek düşüyor. Bir tane bebek ölümünün olmaması lazım. Açılışını yaptığımız sağlık ocakları ana çocuk sağlığı hizmeti ve doğumla ilgili hamilelik takiplerini yapmaktadırlar. Bu konudaki hizmetlerinden yararlanmanızı rica ediyorum.”
Daha sonra yapımı tamamlanan Siverek Merkez 5 Nolu Sağlık Ocağı’nın açılışını Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu, Siverek Kaymakamı Kemal Yıldız ile Siverek Belediye Başkanı Murat Bucak ile birlikte gerçekleştirdi.
Son olarak Siverek Merkez 6 Nolu Sağlık Ocağı’nın temel atma töreni yapıldı.
Bu arada Hüseyin Akkaya Sağlık Ocağı, 2 poliklinik, 1 aşı, 1 laboratuar, 1 pansuman ve enjeksiyon, 1 emzirme ve üreme sağlığı, 1 Bilgi işlem ve 1 İstatistik odası olmak üzere toplam 8 odadan oluşmakta olup, 1 Hekim, 2 Ebe, 1 Hemşire ile 26 köy ve mezrada bulunan toplamda 5.288 nüfusa sağlık hizmeti verecek.
Sağlık ocağı, ayakta teşhis-tedavi ve poliklinik hizmetleri, Koruyucu sağlık hizmetleri açısından aşılama ve bebek izlemleri, 15-49 yaş arasındaki kadınlara yönelik aile planlaması, aşılama hizmetleri, gebelik, lohusalık, bebek bakımı ve beslenmesi konularında eğitim hizmetleri verilecek.

Şanlıurfa’da 100 sağlık ocağının hizmette olmasının hedeflendiği bu yıl, 91 ve 92. sağlık ocaklarının açılışı gerçekleştirildi.

Siverek Merkez 5 Nolu Sağlık Ocağı ise, İlimiz Siverek ilçesi Merkez Yenişehir Mahallesinde hizmet üzere yıllık 8.400 TL bedelle 5 yıllığına kiralanmıştır. Böylece il genelindeki mevcut sağlık ocağı sayısı 92 oldu..
Sağlık Ocağında 2 poliklinik, 1 aşı, 1 enjeksiyon ve pansuman, 1 laboratuar, 1 istatistik, 1 idari tabip, 1 üreme sağlığı, 1 emzirme, 1 evrak – hemşire ve toplantı odası olmak üzere 10 odadan oluşmakta olup, 2 Hekim, 1 Ebe, 2 Hemşire, 1 Sağlık Memuru, 1 Laborant ve 1 Memur olmak üzere toplam 8 sağlık personeli ile 3 mahalle ve 4 köy olmak üzere 7.448 nüfusa sağlık hizmeti verecek..
Temeli atılan Siverek 6 Nolu Sağlık Ocağı ise, Siverek ilçesi Şirinkuyu mahallesinde hizmet verecek olan 6 Nolu Sağlık Ocağı inşaatı İl Sağlık Müdürlüğü ve Siverek Kaymakamlığı tarafından finansmanı sağlanarak ihale edilmiştir. 4 ay içinde inşaatı bitecek olan 6 Nolu Sağlık Ocağı 10.000 nüfusa hizmet verecek.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: İKİ, SAĞLIK, OCAĞI, HİZMETE, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı