Enfeksiyon hastalıklarında artış yaşanıyor
Haber
19 Haziran 2021 - Cumartesi 10:11
 
Enfeksiyon hastalıklarında artış yaşanıyor
Ülkemizde doğum oranının en yüksek olduğu il olan Şanlıurfa’da, havaların ısınmasıyla birlikte çocuklarda görülen salgın enfeksiyon hastalıklarında yüzde 50 artış yaşanıyor.
SAĞLIK Haberi
Enfeksiyon hastalıklarında artış yaşanıyor

Türkiye’nin en sıcak illerinden birisi olan Şanlıurfa’da, hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte, çocuklarda görülen ishal ve enfeksiyon hastalıklarında artış yaşandığı gözlendi. Şanlıurfa Çocuk Hastalıkları Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Polikliniği'nde görevli Uzm. Dr. Salim Reşitoğlu, hastaneye başvuranların çoğunluğunda rota virüsü ve amip vakalarının yoğunluk oluşturduğunu söyledi. Ailelere hijyen kurallarına uymaları ve çocuklarının beslenmesine dikkat etmesi önerisinde bulunan Reşitoğlu, “Son günlerde kusma, ateş ile birlikte ishal şikayetleriyle hasta yoğunluğu yaşanıyor. Bu vakalar viral ve bakteriyel olarak ortaya çıkıyor. Bunların çoğunun yatışı yapılarak, tedavisinin ardından taburcu ediliyor. Yine amip ve rota virüsü kaynaklı olarak çocuklarda iştahsızlık ve halsizlik, göz kürelerinde çekilme görülüyor. Normalleşmeyle birlikte enfeksiyon hastalıkları sayısında artış yaşanmaya başladı. Yine bu hastalıkların çıkmasına sebep olarak başta su ve temizlik gelmektedir. Çocukların hastalığa karşı hijyene dikkat etmesi gerekiyor. Ailelerin özellikle çocuklarına kaynatılmış su içirmelerini tavsiye ediyoruz. Hijyen çok önemli ve beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor” dedi. 

 

GÜNDE 2 BİN CİVARINDA VAKAYA BAKILIYOR  

 

Havaların ısınmasıyla beraber Şanlıurfa'da rota ve amip vakalarında artış yaşandığını kaydeden, Uzm. Dr. Deniz Akça ise günlük 2 bin civarında hastanın acil servise başvurduğunu belirterek, "Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte çocuklarda ishal ve kusma vakalarında artış yaşanıyor. Çocukların hijyene dikkat etmemeleri, temiz gıda ve su alımını yeterli yapmamaları ishal ve kusmalara neden oluyor. Bunun için el ve tuvalet hijyenine çok dikkat edilmelidir. Son dönemde ishal vakalarındaki artış nedeniyle acil serviste günlük ortalama 1500 ile 2 bin arasında hastaya bakıyoruz" diye konuştu.

 

YÜKSEKYAYLA: VATANDAŞLAR DİKKATLİ OLMALI 

 

Şanlıurfa Tabipler Odası Başkanı Osman Yüksekyayla ise, artan enfeksiyon hastalıklarının neden kaynaklandığını ve nasıl çözümler üretilmesi konusunda açıklamalarda bulunarak, “Sahadan gelen ve doktor arkadaşlarımızdan alınan bilgilere göre; hem acil servislere hem çocuk polikliniklerine ve özellikle kadın doğum polikliniklerine ishal ama özellikle kusma şikayetiyle gelen başvuruların arttığını gözlemliyoruz. Fakat nedeninin ne olduğunu bizler de tam olarak bilmiyoruz. Sularla mı ilgili yoksa başka bir nedenden kaynaklı olduğuna dair kesin bir bilgi yok. Bazı testlerin halk sağlığı tarafından incelemeye alınıp Ankara’ya gönderildiğini biliyoruz. Ancak bu konu hakkında herhangi net bir bilgi yok. Burada asıl önemli olan çocukların ve gebe hastaların buna çok dikkat etmeleri çünkü ishal ve kusma onlarda ağır seyredebiliyor ve başka sorunlara neden olabiliyor. Bu konuda sadece vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını söylüyoruz.

 

YÜKSEKYAYLA, “BELEDİYELER GEREKLİ ÇALIŞMALARI YAPMALI”

 

İçme suyunun şehir şebekesi tarafından karşılandığı Şanlıurfa’da, şebeke suyundan kaynaklandığı tahmin edilen ancak herhangi bir tespitin olmadığını vurgulayan Yüksekyayla, belediyelerin sular için gerekli çalışmaları yapmasını ifade ederek, “Suların temizliği ile ilgili belediyenin de bulaşıcı hastalıklara karşın gerekli çalışmaları yapması gerektiğini söylüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Enfeksiyon, hastalıklarında, artış, yaşanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı