Değnek Kazalı Kitap Tanıtımı
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Değnek Kazalı Kitap Tanıtımı
DÜNYA Haberi
Değnek Kazalı Kitap Tanıtımı

Şair, Ressam, İzci, Öğretmen, Yazar, Tiyatrocu ve yönetmen Muharrem Çelik yeni kitabının tanıtımında zılgıt çaldı ve şeker dağıttı.

Şanlıurfa'da her yaptığı işte medyaya çıkmayı seven Şair, yazar, ressam, izci, öğretmen, tiyatrocu ve yönetmen Muharrem Çelik bu kez de medyanın dikkatini çekmeyi başardı.

Geçtiğimiz yıllarda Şuurlu öğretmenler gecesiyle Türkiye'nin tanıdığı öğretmen Muharrem Çelik yeni kitabı "Şanlıurfa kültüründen düğün ve evlilikler" konulu kitabının tanıtımında da farklı bir senaryo ile ilgi odağı oldu.

Kitap tanıtımını düzenlediği bir konukevine düğün alayı eşliğinde gelen Muharrem Çelik zaman zaman zılgıt çaldı, çocuklara şeker dağıttı.

Dün Yıldız meydanındaki konukevine davullu zurnalı düğün alayı ile gelen ve yolda meraklı vatandaşların bakışları arasında zılgıt çalan Çelik konukevinde düzenlediği temsili düğünde dörtlü değnek oyunu canlandırıldı. Gençler tarafından oynanan değnek oyununda bir genç değneği elinde tutamayınca değnek izleyenlerin kafasına düştü.

142 sayfalık kitabında Şanlıurfa tarihine ve Şanlıurfa’daki medeniyetlere değinen Çelik  Evliliğe ve İslamın evliliğe bakışına değinmiş.

Şanlıurfa’daki Düğün geleneğini kitaplaştıran Çelik, Asbap günü temsilinde ilginç görüntüler yaşandı. Bir tepside Damat asbabı taşınırken, davul ve zurnaya alkış ve zılgıtlar eşlik etti. Damatı traş edilerek şeker dağıtılan temsili asbap gecesinde dörtlü değnek oyunu oynandı. Değnek oyununda bir oyuncunun elinden fırlayan değnek izleyenlerin kafasına düştü.

Halayda başı çeken Çelik daha sonra davulcunun başına dolar attı.  Eski Kültür müdürü Nevin Güllüoğlu ile beraber basın toplantısı düzenleyen Öğretmen Çelik kitabını yayına vermeden önce usta yazarlara incelettiğini ifade etti. 7 yılda kitabını yazdığını ifade eden Çelik “2002 yılında başlayan, Şanlıurfa yöresinin düğünlerine olan merak 7 yıl sonra eser haline getirebildim.” dedi.

Nevin Güllüoğlu ise Muharrem Çelik gibi gençlerin desteklenmesini istedi.

Çelik kendisine sponsor olan herkese teşekkür etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Değnek, Kazalı, Kitap, Tanıtımı,
Yorumlar
Haber Yazılımı