Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! “Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun”
Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 10:19
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! “Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi yerleşkesinde sergilenen Anadolu'nun 12 bin yıllık mirası Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasını ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! “Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığının ortak çabalarıyla yürütülen çalışma sonrası, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne 2018'de kaydedilen Göbeklitepe'yi temsilen, alanda bulunan T formlu P18 dikilitaşının 1/2 oranında küçültülmüş kopyası, BM'nin bahçesinde sergilenmeye başladı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM 76. Genel Kurulu'na hitabının ardından, BM bahçesinde sergilenen dikilitaş replikasını ziyaret etti. Dikilitaş replikası, BM yerleşkesinde sergilenen ikinci "antik dönem Anadolu" eseri oldu. BM, Göbeklitepe'deki dikilitaşların replikasına kalıcı olarak ev sahipliği yapacak.

 

Replika eser, Göbeklitepe'deki tüm dikilitaşlarda olduğu gibi bölgede "Şanlıurfa taşı" olarak bilinen kireç taşından, kendisi de Şanlıurfalı olan arkeolog ve heykeltraş Ahmet Demirtaş ve ekibi tarafından yaklaşık 2 ayda yontuldu.

 

“ŞANLIURFA’MIZA HAYIRLI OLSUN”

 

Ziyareti sosyal medya hesabından paylaşan Erdoğan, “Şanlıurfa’da yer alan ve ‘Tarihin Sıfır Noktası’ olarak adlandırılan Göbeklitepe’deki dikilitaşların bir sureti, New York’taki Birleşmiş Milletler binasının bahçesinde sergilenmeye başladı.  Ülkemize ve Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan, duyurdu!, “Şanlıurfa’mıza, hayırlı, olsun”,
Yorumlar
Haber Yazılımı