Bu ülkede kimse evlenmek istemiyor
Haber
04 Eylül 2021 - Cumartesi 00:59
 
Bu ülkede kimse evlenmek istemiyor
Japonya, dünyanın en fazla çalışan insanlarına ev sahipliği yapıyor. Bu kadar yoğun çalışan insanları, metrolarda, ofislerinin dinlenme odalarında, otobüslerde, kısacası aklınıza gelebilecek her yerde uyurken görebilirsiniz. Bu ağır tempo içerisinde, çok fazla sosyalleşmeye de fırsat bulamıyorlar. Bu sebeple de Japonya’da yaşayan bazı insanlar evliliğe oldukça mesafeli davranıyorlar. Ancak şu anda 20'li yaşlarında olan yeni nesil böyle düşünmüyor. Gelin Japonya'daki insanların evlilik hakkındaki düşüncelerine yakından bakalım.
DÜNYA Haberi
Bu ülkede kimse evlenmek istemiyor

Bekar kalmayı tercih edenlerin sayısı dünya üzerinde de gün geçtikçe artıyor. Bunun birden fazla sebebi bulunuyor. İnsanlar belli başlı kaygılar sebebiyle yalnız kalmayı tercih edebiliyor.

 

Aslında sadece kaygı değil elbette, kendilerine zaman ayırma ya da sorumluluk alma isteği de bu sebeplerden bazıları. Dünya geneline bakılınca Japonya, diğer ülkelere göre bu alanda öne çıkıyor.

 

Uyumaya bile vakit bulamıyorlar 

 

Herkesin bildiği gibi, Japonya uzun saatler ve yoğun bir tempoda çalışan bir ülke. Uyumaya bile bazen vakit bulamayan insanlar olduklarını göz önünde bulundurursak, yalnız kalma istekleri de kulağa çok tuhaf gelmiyor.

 

En büyük nedenlerinden başlıları, ekonomik kaygılar, eş baskısı, özgürlüğün kısıtlanması… Bu belli başlı kaygılar sebebiyle insanlar evlenmeyi tercih etmiyor.

 

Bekar olmayı, evliliğe tercih ediyorlar 

 

Yalnız yaşamanın verdiği konforu yakalayan Japonlar, bekar olmayı evlenmeye tercih ediyorlar. Özellikle erkeklerin bekar kalmalarının sebebi, kazandıkları parayı sadece kendilerinin harcamak istemeleri. Evlendiklerinde, kazandıkları parayı diledikleri gibi harcama lükslerinin olmamasından endişe duyuyorlar.

 

Kadınlar ise, kendilerini keşfedip kimseye bağlı olmadan özgür bir şekilde yaşamak istiyorlar. Ülkedeki gençler, kısıtlanmak ve bir aile sorumluluğu almak istemiyorlar.

 

Kadınlar da işlerine odaklanmak ve kariyer yapmak istiyorlar. Ev, çocuk ve iş arasında geçen bir hayat yerine, yalnızca kendilerine odaklanmayı tercih ediyorlar.

 

İnsanların büyük çoğunluğu bekar 

 

Eskiden yalnız yaşamayı tercih edenler toplum tarafından garip karşılanırken, şimdilerde bu durum tam tersine dönmüş durumda. Şimdilerde Japonya’da çok fazla bekar insan var.

 

Kendi tercihleri doğrultusunda evlenmeyi de düşünmüyorlar. Bazı insanlar hayatlarında yalnızca iki şey olduğunu söylüyorlar. Bunlardan biri işleri biri de hobileri.

 

İşlerini bırakamayacaklarına göre, evlendiklerinde hobilerine veda edecek olmaları, kendilerine daha az zaman ayırma kaygısı onları bekar kalmaya daha da yaklaştırıyor.

 

'Evli olan arkadaşlarım daha mutsuz' 

 

Bekar olarak, istediği şeyi istediği zaman yediğini, istediği yere de istediği zaman gittiğini söyleyen genç nesil, evli olan arkadaşlarının daha mutsuz göründüğünü düşünüyor.

 

Japonya’da yalnız yaşayan insanlara göre kendini geliştirmiş bir ülke. Her yerde göreceğiniz yiyecek otomatları, yalnız insanların yemek yemeleri için özel restoranlar, bu ülkede görebileceğiniz bazı özellikler.

 

Evli olanlar da çocuk yapmaktan kaçınıyor 

 

Ülkede, insanların yüzde 80’i öğle yemeklerini yalnız yiyor. Son zamanlarda yalnız seyahat eden insanlar için de pek çok hizmet ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar evlilikten uzaklaşıyor ve nüfus yıldan yıla daha da düşüyor.

 

Evli olanlar da çocuk yapmaktan kaçınıyor. Ülkedeki insanların, yalnız yaşamakla ilgili hiçbir korkusu ya da kaygısı da yok. Herkes halinden oldukça memnun. Yalnızlık korkusu yaşayan kişiler çoğunlukla boşanmış erkekler oluyor.

 

Eşlerine bağımlı şekilde yaşayıp, boşanan erkekler ciddi sorunlar yaşayabiliyor. Japonların yaptıkları bazı işlerdeki düşük gelir ve her an işten çıkarılma korkusu da evlilik sorumluluğunu almak istememeçilerini tetikleyen unsurlardan biri.

 

Özellikle kadınlar, evlendikten sonra ev içindeki görev dağılımının adaletsiz olmasından dolayı, evlilikten uzak durduklarını dile getiriyorlar. Hem çalışıp, hem ev ve çocukla ilgilenmek istemeyen kadınlar, özgürlüklerinin ellerinden alınmasına karşı çıkıyorlar.

 

Kadınlar için bir diğer sebep, aile içindeki yaşlı ve hasta bakımını onların üstleniyor olması. Eğer evde hasta ve yaşlı bir büyükleri varsa, bu da onları bırakıp evlenemeyecekleri anlamına geliyor.

 

20'li yaşlardaki gençler evliliğe daha sıcak bakıyor 

 

Tüm bunlara rağmen, şimdilerde 20' li yaşlarında olan yeni kuşak, daha hızlı bir şekilde evlenmek istediklerini dile getiriyorlar. Çalışma düzenlerini hem kariyer hem de evlilik yapabilecek şekilde tasarlıyorlar.

 

Ülke, yeni düzenlemelerle, kadınların evlilik ya da çocuk sonrası iş ve kariyer anlamında herhangi bir kayıp olmaması için yeniden tasarlamanın yollarını bulmaya çalışıyor. Genç nesil, artık evlilik ya da doğum yapmanın kariyerleri için bir engel olmadığını düşünüyor.

 

 

Kaynak: (Milliyet) - Milliyet Gazetesi Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Bu, ülkede, kimse, evlenmek, istemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı