Bir Şemsettin Uzun Vakası Daha
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
Bir Şemsettin Uzun Vakası Daha
DÜNYA Haberi
Bir Şemsettin Uzun Vakası Daha

Karadeniz'den Güne bakış gazetesi başyazarı Ali Öztürk köşesine Vali Okutan'ı taşıdı. İşte O yazısı:

Trabzon Valisi Nuri Okutan'ın dün sabah basına verdiği sabah kahvaltısına katıldık. Vali Okutan'ın 2 yılını henüz doldurmuşken Trabzon'dan alınması ve Urfa'ya verilmesini kent adına, çalışmalarına yeni başlayan bir Vali adına hoş karşılamadık.
İster hoşnut olalım, ister olmayalım; hükümetler valileri keyfi kurallara göre atadıkça ve Vali atamalarında halkın hiçbir önemi olmadıkça üzüntülerimizle başbaşa kalacağız. İki yıl aralıklarla vali ağırlayıp, vali uğurlayacağız.
Dün ulusal bir gazetede Sivas Valisi Veysel Dalmaz'ın tayin karşısında sitemini okuduk. Bakınız neler diyor? "Sivas'ta şu kadar mert insanın içinde birkaç tane namert biliyorum. Atamam bu birkaç kişinin kini ve garezi ile yapıldı. Onlar da gitsin ellerine kına yaksınlar. Onlarla mahşerde hesaplaşacağız."
Devletin valisi başarı veya başarısızlık kriterine göre değil, birkaç partilinin kendisi hakkındaki iddasına göre alınıyor. Trabzon Valisi'nin de benzer biçimde alındığına inanıyoruz. Başarı kriteri artık aranmıyor. Aranmaması normal. Zira son Yerel Yönetimler Yasası ile hükümet valilerin görev alanlarını bitirdi. Valiler artık icra makamı değil, kötü icraatlara engel olan devlet adamları hüviyetinde... Bir vali düşününüz Düzköy İlçesi'nin bir köyünde inceleme yaptı. Köy muhtarının acil ve önemli bir talebi oldu. Bunu karşılayabilir mi? Muhtara söz verebilir mi? Verse sözünü yerine getirebilir mi? Cevap verelim... Sözünü yerine getirmek için İl Genel Meclisi'nden karar çıkacak. Meclis üyeleri valiyi sevmiyorsa, vali bey bir iki yanlışlarına müdahele etmişse ödenek vermezler. Vermezler ve valiyi rezil ederler. O halde bu konumdaki vali, Düzköy'ün köyüne hangi kaygılar içinde gitsin.
Valilerin siyasetçilerin memnuniyetine bağlı olarak görevden alındığı bir süreci ilk kez yaşamıyoruz. Eskiden beri bu geleneğe alışığız. Bu bakımdan Vali Okutan'ın siyasetçilere boyun eğmediği ve her dediklerini yapmadığı için şikayet edildiğine ve Urfa'ya bu nedenden ötürü gönderildiğine inanıyoruz.
Başta AK Parti'nin iki milletvekilinin ölçüsüz isteklerine direnen Okutan'a maalesef Bakan Bey'de sahip çıkmadı. Ya da alınırken Sayın Bakan'a hiç sorulmadı. Okutan'ı görevden aldıran Trabzon milletvekilleri bu kente çok büyük kötülük yaptı. Son çıkan yasayla elleri ve kolları bağlı olan Valilere rağmen bakınız Okutan 2 yılda bu kente neler yaptı?
1- 2011 Olimpiyatları için sporcu çocukları bulup çıkardı. Hazırlattırıyordu...
2- Bölgesel Turizm Planı çerçevesinde ilk master planı hazırlattı.
3- Trabzon'u okuyan bir kent olarak tanıttı.
4- Tarımda yerel ürünler çalışması başlatarak bize kendi ürünlerimizi hatırlattı. Of fidanlığında bu anlamda çalışma başlattı.
5- Okul öncesi eğitimi %92'ye çıkardı.
6- Trabzon'a 4 Toplum Merkezi açarak yüzlerce ev hanımını harekete geçirdi. Ödenek verilmediği için sayılarını artırmaya ömrü yetmedi.
7- 13 adet Gençlik Merkezi planlayıp 8'ini açtı. Gençleri sokaktan aldı.
8- Mobese sisteminden 'Seyyar Mobese'ye geçerek asayişte atılım sağladı.
9- Ulusal Çocuk Fuarı yaparak 50 yazarı Trabzon'da ağırladı.
Maalesef işte böyle bir Vali görevinin tam ortasında yollandı.
Güle güle Vali Okutan...
Hizmetlerinin yarım kalacağını düşünüyoruz...
Siz hiç birşey kaybetmediniz. Kaybeden Trabzon'dur bunun için üzgünüz.
Kaybettirenler ise maalesef seçtiklerimiz, işte esas üzüntümüz..

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Bir, Şemsettin, Uzun, Vakası, Daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı