ATIKSU ARITMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
Haber
28 Ağustos 2014 - Perşembe 19:21
 
ATIKSU ARITMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HİZMETE AÇILDI
DÜNYA Haberi
ATIKSU ARITMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ HİZMETE AÇILDI

Viranşehir belediye başkanı Leyla güven Harran Üniversitesi Mühendislik fakültesi dekanı Prof. Dr. Bilge Erdiler, Mühendislik fakültesi öğretim üyeleri davetliler ile örgenciler katıldı.

Açılış töreninin ardından tesisi gezenlere Proje yürütücü Doç.Dr. Sinan Uyanık Atık su Arıtma ve Araşırıma merkezi hakkında bilgi verdi.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu” Üniversitelerin Görevi önce eğitimdir. Bu amaçla yaptığımız bu tesis hem eğitim hem araştırma için kullanılan Türkiye’de tek arıtma tesisidir. Bu tesiste 5 ayrı arıtma sistemi mevcuttur. Bunların hangisini ne amaçla kullanılacağı önümüzdeki yılarda ilgili kurum ve kuruluşların isteklerine çalışma yapılarak bölgelerine uygun olan kullanılacaktır. Gezdiğimiz tesiste gördüğümüz çimler kanalizasyon sularının arıtımında elde edilen sularla yetiştirilmektedir. Böylelikle su kaynaklarımızı değerlendirmeye çalışıyoruz. Gelecekte bu projenin daha büyüğünü büyük şehirlerimizde ve tüm üniversitelerimizde oluşmasını sağlamaya çalışamaz” dedi.

Proje yürütücüsü Doç.Dr. Osmanbey yerleşkesinde yapılan bu tesis DPT’nin katkılarıyla bir milyon 600 bin TL mal oldu. Bu tesisin en önemli özelliği Türkiye’de ilk olmasıdır. Çünkü Öğrencilere teorikte anlatığımız bilgileri onlara uygulamalı olarak gösterme imkânı vermektedir. Bu tesis Klasik ve modern arıtma alternatiflerinden oluşan beş farklı biyolojik arıtma yöntemini içeren bir entegre arıtma tesisidir. Ülkemizde ilk kez uygulanacak olan arıtma alternatiflerinin karşılaştırılabileceği bir araştırma sahası olup bu uygulama ve araştırma merkezinde, arıtma tesisinin parametreleri değiştirilecek birçok araştırma şansı yakalayacak. Tesiste atık sular arıtıldıktan sonra sulama kullanılmakta buda kuraklaşan dünyamızda kaybolan sularımızı dengeli kullanmaya katkı sağlayacaktır” dedi.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: ATIKSU, ARITMA, VE, ARAŞTIRMA, MERKEZİ, HİZMETE, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı