Alacaklarını alamıyor bir de linç ediliyorlar!
Haber
26 Ağustos 2014 - Salı 15:49
 
Alacaklarını alamıyor bir de linç ediliyorlar!
DÜNYA Haberi
Alacaklarını alamıyor bir de linç ediliyorlar!

Suriyelilere yönelik bir linç girişimi de Akçakale'den. Kahramanmaraş ve Gaziantep'in ardından Akçakale'de de Suriyelilere karşı ırkçı yaklaşımlar başladı. Akçakale ilçesinin, Turgut Özal Mahallesi'nde alacak-verecek meselesi sebebiyle esnaf ve yakınları ile bir grup Suriyeli arasında kavga çıktı. Kısa bir süre sonra olay Suriyelileri linç kampanyasına dönüştü. Akçakaleliler ile polis arasında saatlerce süren ve altı kişinin yaralanmasına sebep olan çatışma yaşandı.

SURİYELİNİN ALAMADIĞI YEVMİYESİ YÜZÜNDEN BAŞLADI

Akçakale'yi savaş alanına çeviren ve ırkçı grupların önce Suriyelilerle sonra saatlerce polisle çatıştığı olay, önceki akşam Turgut Özal Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Ahmet Süeri'nin işlettiği fırında çalışan ve adı öğrenilemeyen bir Suriyeli iki günlük yevmiyesini istedi. Süeri'nin zorluk çıkarması üzerine tartışma çıktı. Suriyelinin yevmiyesini almadan gitmeyeceğini belirtmesi üzerine önce fırın sahibi daha sonra da Suriyelinin yakınları olay yerine geldi. Suriyelilere karşı çoğu Akçakalelinin de birleşmesiyle olay adeta linç kampanyasına dönüştü. Suriyeliler evlerine güçlükle kendilerini atarak linç edilmekten son anda kurtuldu. Rast gele burada bulunan tüm Suriyelilerin evlerine taşlarla saldırmaya çalışan ırkçı gruba polis müdahale etmek istedi. Özel Harekat ekiplerinin de sevk edildiği bölgede polis, uyarılara rağmen dağılmayan grubu havaya ateş ederek dağıtmaya çalıştı. Gruptakiler, polisin havaya ateş açmasıyla evlerine dönerken, polis taşlanan ev ile Suriyelilerin yaşadığı diğer bölgelerde güvenlik önlemi aldı. İlçede gerginliğe neden olayın ardından Suriyeliler ise iş yerlerini kapatarak evlerine döndü.

Gerginliğin sona ermesiyle birlikte evde bulunan 40 kişilik Suriyeli sığınmacının ilçede bulunan Süleyman Şah Çadır Kente yerleştirildiği öğrenildi. Polis ile yaşanan arbede esnasında yaralanan Hüseyin Kocaman, Ahmet Süeri ve Halil Donat'ın Akçakale Devlet Hastanesine kaldırıldığı ve durumlarının iyi olduğu bildirildi.

 

İpekyol Gazetesi

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Urfa Haber Merkezi
Etiketler: Alacaklarını, alamıyor, bir, de, linç, ediliyorlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı