Dün açıklanan enflasyon verileri sonrasında SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu milyonlarca emekli için yapılacak zam oranı netleşti. Hükümetin kesinleşmiş zam oranını gelecek hafta açıklaması beklenirken, emekli zammına ilişkin son karar kulislerden sızdı. Yaklaşık 17 milyon emeklinin beklediği haber bugün geldi.

ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ

Enflasyon verilerinin netleşmesiyle birlikte emeklilere Temmuz ayında verilecek enflasyon farkı kesinleşti. Türkiye'de ilk 6 ayda görülen enflasyon yüzde 24,73 olarak kaydedildi. Bu durum, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek zam miktarını da belirlemiş oldu.

EMEKLİYE KÖK MAAŞ DARBESİ

Ekonomi yönetimi, Türkiye'deki emekli sayısının fazlalığının Hazine'ye büyük bir yük getirdiğini belirterek, geçen yıl uygulanan kök maaş zammı formülünün bu yıl da tekrarlanmasını talep etti.

ERDOĞAN İSTEMESE DE RAZI GELDİ

Kiğılı'nın 2024 Yaz koleksiyonu moda çekimi Brezilya'da gerçekleştirildi Kiğılı'nın 2024 Yaz koleksiyonu moda çekimi Brezilya'da gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istemese de bu duruma razı olduğu kulislerden gelen bilgiler arasında. Bu değişiklik, milyonlarca emeklinin eline geçen aylık maaşta herhangi bir artış olmayacağı anlamına geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu yıl seyyanen zam veya refah payı eklemesi yapılmayacağını, emeklilere yalnızca enflasyon farkının ödeneceğini açıkladı.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için kesinleşen zam oranı yüzde 24,73 olarak belirlenirken, memur ve memur emeklileri ise yalnızca yüzde 19,31 oranında zam alacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DEĞİŞMEYECEK

2023 yılının Temmuz ayında emeklilere yüzde 25 zam kararı alan hükümet, bu artışı kök maaşlara yansıtarak milyonlarca emeklinin fiilen hiçbir zam almamasına neden olmuştu.

Bu yıl da aynı uygulamanın tekrarlanacağı söylentileri artarken, halihazırda 10 bin TL maaş alan 6 milyona yakın emekli, zam kararı sonrası hiçbir artış yaşamayacak.

KÖK MAAŞ VE ZAM UYGULAMASI

Kök maaşı 8 bin TL'nin altında olan emekliler, Temmuz zamlarının kök maaşlara yansıtılması halinde 10 bin lira aylık almaya devam edecek. Kök maaşı 8 bin ile 10 bin TL arasında bulunan vatandaşlar ise, yapılacak artıştan kısmen yararlanabilecek.

Örneğin, kök maaşı 8 bin 500 lira olan bir emekli, yüzde 24,73 oranındaki zammın kök maaşa yansıtılması halinde sadece 10 bin 602 lira maaş alacak. Bu durumda, resmileşmiş zam tutarı yalnızca 602 lira ile sınırlı kalacak.

Editör: Haber Merkezi