Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik tarifelerine getirilen yeni zamların 1 Temmuz itibarıyla uygulanmaya başlandığını duyurdu.

Bu zam, özellikle elektrik tüketim desteği alan vatandaşlar için önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

EPDK tarafından yapılan açıklamada, enerji maliyetlerindeki artışların tüketicilere yansıtılmasının kaçınılmaz olduğu vurgulandı. Bu durum, zamlı tarifelerin devreye girmesiyle elektrik faturalarında bir artışa neden olacak. Ancak yeni bir gelişme de yaşandı.

Düşük gelirli ve geçimini sağlayamayan ailelerin en büyük derdi de yüklü faturalar oluyor. Cepleri zorlayan yüklü faturalara yönelik bir hamle devletten geldi.

Döviz işlemlerinde artık zorunlu oldu ‘Satışlara ilişkin karar verildi’ Döviz işlemlerinde artık zorunlu oldu ‘Satışlara ilişkin karar verildi’

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, düşük gelirli ailelerin elektrik faturalarını ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla destek programlarını sürdürüyor.

Bu programlar, ailelerin finansal yüklerini hafifletmeyi hedefleyerek, elektrik tüketimi için sağlanan yardımlar aracılığıyla faturaların daha kolay ödenmesine olanak tanıyor. Peki, nasıl bir yardım söz konusu?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan destek programları "Minimum Elektrik Tüketimi Desteği" ve "Tıbbi Cihaz Elektrik Tüketimi Desteği" olarak iki ana kategori altında toplanıyor.

Bu programlar, düzenli sosyal yardım alan aileler ile tıbbi cihaz kullanımına bağlı olarak kronik hastalıkları olan bireylerin yaşadığı hanelere yöneliktir.

Elektrik tüketimi desteği için başvurular, vatandaşların kimlik kartı ve elektrik faturaları ile birlikte PTT şubelerine yapılmalıdır. Ancak, "Tıbbi Cihaz Elektrik Tüketimi Desteği" için başvuruların, ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) ofislerine yapılması gerekiyor.

Başvuru sırasında ibraz edilmesi gereken belgeler arasında geçerli bir kimlik belgesi, başvuru sahibi adına düzenlenmiş elektrik faturası ve tıbbi cihaz kullanan hastalar için sağlık raporu bulunuyor.

Onaylanan başvurular, ailelerin hane büyüklüğüne göre aylık destek almalarıyla sonuçlanacaktır:

- 1-2 kişilik haneler için aylık 75 kWh (112,63 TL)

- 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (150,17 TL)

- 4 kişilik haneler için aylık 125 kWh (187,71 TL)

- 5 ve daha fazla kişinin yaşadığı haneler için aylık 150 kWh (225,25 TL)

Öte yandan kronik hastası olan evlere hasta başına aylık 150 kWh (225,25 TL) destek ödemesi sağlanacak. Bu destek programları sayesinde ihtiyaç sahiplerinin elektrik faturalarının en kolay şekilde ödenmesi hedefleniyor.

Editör: Haber Merkezi