Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Hekimi Dt. Öykümgül Hasırcıoğlu, diş taşlarının diş ve diş eti sağlığımız üzerindeki yıkıcı etkilerini ve korunma yollarını anlattı. Dt. Hasırcıoğlu, diş taşlarının diş yüzeyindeki plakların sertleşmesi sonucu oluştuğunu ve çok sayıda bakteri barındırdığını vurguladı. 

Şanlıurfa'daki hastanede yolsuzluk var mı, yok mu? Şanlıurfa'daki hastanede yolsuzluk var mı, yok mu?

“Bu durum, diş eti iltihaplanması, diş eti çekilmesi ve hatta kemik erimesine yol açabiliyor.” diyen Hasırcıoğlu, şunları kaydetti:

“Diş taşı diş yüzeyi üzerinde oluşan plağın minalizasyonu sonucunda oluşur. Diş taşları çok fazla bakteri bulundururlar. Bu yüzden diş etlerinde iltihaplanma, diş eti çekilmesi, kemik erimesine sebep olabilirler. Bu nedenle diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Diş taşlarının temizlenmesinin ardından düzenli olarak kontrole gelinmesi gerekiyor. Özellikle altı ayda bir kontrole gelinmesi daha sağlıklı olur hasta açısından. Diş taşlarının oluşmaması için günde en az iki defa iki dakika boyunca dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Etkin ve aktif fırçalama için otomatik diş fırçası veya manuel diş fırçaları kullanılabilir. MHRS üzerinden Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine randevu alarak muayene ve tedavi olabilirsiniz.”

Editör: Haber Merkezi