AJet, Üsküp uçuşlarına başladı AJet, Üsküp uçuşlarına başladı

Ev sahipleri, kiracılar, apartmanda veya müstakil evde yaşayanlar fark etmiyor; herkesin son zamanlarda tercih ettiği uygulamanın fiyatları bir yılda fırladı.

Türkiye'de konut sigortalarına olan ilgi son zamanlarda dikkat çekici şekilde arttı. Ülke genelinde her dört evden birinde konut sigortası bulunmasına rağmen, sigorta primlerinde önemli yükselişler görülüyor

Geçtiğimiz yıl ortalama olarak 600 lira olan poliçe fiyatları, bu yıl 5 bin 300 liraya kadar çıktı. Ayrıca, bazı banka ve sigorta şirketlerinin, müşterilere önceden bilgi vermeden poliçe yenileme işlemleri gerçekleştirdiği belirlendi.

BİRÇOK VATANDAŞ TERCİH ETMEYE BAŞLADI

Son yıllarda ülkede zorunlu deprem sigortası (DASK) dışında tercih edilen bir diğer sigorta da konut sigortası oldu. Vatandaşlar tatile çıkmadan önce evlerini güvenli bir ortam olarak tutmak için bu yolu tercih ediyor.

Fakat konut sigortalarına gelen yüksek ücret zamları cep yakıyor. Maliyetler geçen yıla oranla bir hayli artmış durumda.

Geçtiğimiz yıl 600 TL’ye yaptırılabilen konut sigortası bu yıl 5 bin 300 TL’yi buldu. Üstelik bunu yapan banka ve sigorta şirketleri, müşterilere herhangi bir bilgilendirme yapmadan taahhütlerini yeniliyor.

TÜKONFED Sigorta Komisyonu Üyesi Enver Şişeci, DASK ile standart konut sigortaları arasındaki farkları ele aldı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Şişeci, DASK'ın yani Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun sağladığı poliçelerin her konut için zorunlu olduğunu ve yalnızca depremden kaynaklanan hasarları kapsadığını ifade etti.

Öte yandan, genel konut sigortalarının çok daha geniş bir koruma alanı sunduğunu, enkaz kaldırma masrafları ve kira kaybı gibi ek teminatları da içerebileceğini belirtti. Bu bilgilerle tüketicilere yönelik haklarının korunması ve bilinçlendirilmesi konusunda önemli noktaları vurguladı.

Son zamanlarda konut sigortası primlerinde görülen artışlar, başta enflasyon olmak üzere çeşitli değerleme kaynaklı faktörlerden kaynaklanıyor. Sigorta acenteleri arasında fiyat ve kapsam açısından farklılıklar olabileceğini belirten Şişeci, tüketicilere çeşitli acentelerden alınan poliçe tekliflerini karşılaştırmalarını ve böylece kendilerine en uygun ve ekonomik sigorta poliçesini seçmelerini önerdi.

Enver Şişeci, tüketicilerin konut sigortası poliçeleri ile ilgili cayma veya iptal haklarına da değindi. Tüketiciler, poliçeyi imzaladıktan sonra 14 gün içinde cayma hakkını kullanabilir ve ödedikleri primin tamamını geri alabilirler.

Kaynak: Halktv