Dünya genelinde ülkeler, küresel emisyonların yaklaşık dörtte birini meydana getiren gıda üretimi kaynaklı emisyonları düşürmek için mücadele veriyor.

Küresel emisyonların yüzde 11'ini ise hayvancılık oluşturuyor. Bu rakamın hemen hemen üçte ikisi ineklerden kaynaklanıyor.

Bu sebeple harekete geçen Danimarka, büyükbaş hayvan sahibi olan çiftçilerden, ineklerin neden olduğu sera gazı emisyonları için inek başına yılda 100 Euro vergi almayı planlıyor.

Verginin 2030 yılında hayata geçirilmesi için zemin hazırlayan Danimarka'nın kararı, çiftçilerin Avrupa Birliği’nin (AB) çevre önlemlerine karşı düzenlediği protestolar sonrasında geldi.

Kredi kartı sahipleri dikkat: Bunu yapanların kartlarına bloke konulacak Kredi kartı sahipleri dikkat: Bunu yapanların kartlarına bloke konulacak

Başbakan Mette Frederiksen, benzer girişimler için verginin 'küresel ve bölgesel olarak ileriye yönelik bir yol açmasını' umduğunu dile getirdi.

İklim Bakanı Lars Aagaard da Danimarka'da en büyük sera gazı yayıcısının tarımın olduğunu belirterek, “Böyle devam edemez. Tarım, yeşil geleceğe katkıda bulunmalı. Onun bir parçası olmalı" ifadelerini kullandı.

Parlamentonun, söz konusu vergi teklifini bu senenin sonlarında oylayarak onaylaması bekleniyor.

Editör: Haber Merkezi