Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, Ziraat Bankası’nın İstanbul Finans Merkezi’ndeki genel müdürlük binasında düzenlenen toplantıya katıldı.

Çakar, burada 2024’e ilişkin beklentilerini dile getirirdi.

Orta Vadeli Program’daki (OVP) enflasyon hedefi için “Bir miktar iddialı” yorumunda bulunan Çakar, enflasyon konusunda bir miktar iddialı olmakla birlikte bütün olarak bakıldığında OVP’nin, ciddi, tutarlı ve öngörülebilir bir program olduğunu dile getirdi.

"ENFLASYON, MAYIS AYINDA EN ÜST DÜZEYE GELİP DÜŞÜŞE GEÇECEK"

Enflasyonun bu yıl yüzde 40-45 bandında şekilleneceğini düşündüğünü aktaran Çakar, şunları söyledi:

“Enflasyon, mayıs ayında en üst düzeye gelip düşüşe geçecek. Mevcut uygulanan politikalarda bence asla acele etmemek lazım. Bence enflasyonun yüzde 40-45’lere inmesi zaten olağan, bu olacak. Önemli olan enflasyonun yapışkan olmadan, kalıcı hale gelmeden düşürülmesidir. Orada bizim daha dikkatli olmamız, mevcut politikaları daha olgunlaştırarak devam etmemiz önemli.”

OVP'de yıl sonu tahmini yüzde 65 olarak açıklanmıştı.

Türk Lirası’nın yurt dışı yatırımcı için cazip hale geldiğini söyleyen Çakar, Avrupa ve ABD’den kaynak girişi beklediğini ifade etti.

Koç Holding ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi arasında "eğitimde iş birliği" protokolü Koç Holding ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi arasında "eğitimde iş birliği" protokolü

YIL SONU DOLAR TAHMİNİ

Kurun da bu yıl enflasyondan fazla artmayacağı kanaatinde olduğunu, doların 39-40 lira olacağını düşündüğünü söyleyen Çakar, ayrıca yıl sonu dolar/TL tahminini şöyle açıkladı:

“39-40 TL olur. Kur bu yıl enflasyondan fazla artmayacak.”

OVP'deki dolar tahmini 2024 yılında 36,8 TL, 2025 yılında 43,9 TL ve 2026 yılında ise 47,8 TL olarak açıklanmıştı.

Dolar/TL bugün 30,29 liradan işlem görüyor.

FAİZ İNDİRİMİ SÜRECİ

Çakar, ayrıca 2024’ün son çeyreği içerisinde faiz indirimi sürecine doğru gidilebileceği öngörüsünü paylaştı.