Başıboş sokak köpekleri 3 bin 476 trafik kazasına neden oldu Başıboş sokak köpekleri 3 bin 476 trafik kazasına neden oldu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü, TBMM Dilekçe Komisyonu'na sokak köpekleriyle ilgili bilgi verdi. Ülkede bulunan 326 hayvan bakımevi ve 33 hayvan hastanesi ile ilgili rakamlar da paylaşıldı.

Son beş yılda, Türkiye genelinde 1 milyon 310 bin 108 köpek kısırlaştırıldı, 2 milyon 704 bin 768'i aşılanıp rehabilite edildi ve 274 bin 940'ı sahiplendirildi. Ancak, sokaklardaki köpeklerin sayısında belirgin bir azalma gözlemlenmedi. Ülkedeki üç büyükşehirde toplamda 668 bin 900 başıboş sokak köpeği bulunuyor.

3 BÜYÜKŞEHİRDEKİ KÖPEK SAYILARI

İzmir'de sokaklarda 450 bin köpek olduğu belirtilirken, İstanbul'da bu rakam 128 bin 900 ve Ankara'da ise 90 bin olarak açıklandı. Ancak, son dönemlerde popülasyonları artan Şanlıurfa için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Milliyet gazetesinin haberine göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, belediyelere hayvan bakımevlerinin kurulması ve işletilmesi konularında iş birliği yapılması talimatı verdi. Ayrıca, Dilekçe Komisyonu, vatandaşların taleplerinin karşılanabilmesi amacıyla Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişiklik yapılması gerektiğini bildirdi.

Sokak köpeklerinin artan sayısıyla ilgili endişeler devam ederken, vatandaşların taleplerinin karşılanması ve hayvanların korunması için yeni adımlar atılması bekleniyor.