Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuk olduğu Bloomberg HT canlı yayınında asgari ücrete zam ihtimaline kapıları kapattı.

Türkiye’nin ünlü şeker firması iflas etti! 100 ülkeye ihracat yapıyordu Türkiye’nin ünlü şeker firması iflas etti! 100 ülkeye ihracat yapıyordu

Şimşek, “Gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırıldığında Türkiye’de asgari ücret düşük değil ama geçim sıkıntısı elbette var.” diye konuştu.

Şimşek, “Bu konunun istismarı popülizm içeriyor. Popülizmin Türkiye’yi nerelere getirdiğini gördük. Asgari ücretin vergi dışında bırakılmasının maliyeti 670 milyar TL. Bu sene reel olarak asgari ücret artmış olacak.” ifadesini kullandı.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ’TAN JET YANIT

Bakan Şimşek’in açıklamasına bu Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı, ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan jet yanıt geldi.

Sosyal medya hesabından Mehmet Şimşek’in sözlerinin yer aldığı bir mesajı alıntılayan Demirtaş, “Hayır, düşüktür” yanıtını verdi.

Demirtaş, daha önce asgari ücrete yapılacak olası bir zammın enflasyonun artmasına sebebiyet vereceğini, ancak yine de temmuz ayında asgari ücrete zam yapılması gerektiğini dile getirmişti.

Editör: Abdullah Toprak