URFAHABERMERKEZİ - Yerel seçimlerin ardından AK Parti Şanlıurfa teşkilatında köklü değişiklikler yaşanıyor. AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu'nun görevinden istifa etmesiyle başlayan süreçte, partinin her kademesinde değişim beklentileri arttı.

BAKAN MURAT KURUM YARIN ŞANLIURFA’YA GELİYOR BAKAN MURAT KURUM YARIN ŞANLIURFA’YA GELİYOR

Yerel Seçim Sonuçları ve İlk Değişim

31 Mart yerel seçimlerinde Şanlıurfa, AK Parti için büyük bir yenilgi yaşadı. Yeniden Refah Partisi'nin adayı Mehmet Kasım Gülpınar, yüzde 38,87 oy oranıyla seçimi kazanırken, AK Parti'nin eski Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül yüzde 33,64 oy alabildi. Bu sonuçlar, İl Başkanı Ali İhsan Delioğlu'nun istifasına neden oldu.

Değişim Sürecinin Başlangıcı

AK Parti tüzüğü gereği, yeni il başkanı atanana kadar İl Başkan Yardımcısı Ali Acar vekaleten bu görevi üstlenecek. Yeni il başkanının belirlenmesi ve partiyi kongreye götürmesi bekleniyor.

İlçe Başkanlıkları da Hedefte

Delioğlu'nun istifasıyla başlayan değişim süreci, Şanlıurfa'daki ilçe başkanlıklarına da yayılacak gibi görünüyor. AK Parti, yerel seçimlerdeki başarısızlığın ardından teşkilatında kapsamlı bir yenilenme süreci başlattı. İlçe başkanlıklarında da önemli değişikliklerin yapılması bekleniyor.

Daha Önce 7 İlde Görev Değişiklikleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki MYK toplantısının ardından, Adıyaman, Afyonkarahisar, Erzincan, Gaziantep, Kastamonu, Osmaniye ve Zonguldak illerinde il başkanları değiştirilmişti. Adıyaman İl Başkanlığı'na Faruk Bülent Kablan, Afyonkarahisar İl Başkanlığı'na Turgay Şahin, Erzincan İl Başkanlığı'na Alpay Kabadayı, Gaziantep İl Başkanlığı'na Fatih Muhaddis Fedaioğlu atanmıştı.

Erdoğan'ın Değişim Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde Kızılcahamam'da gerçekleştirilen 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, seçim sonuçlarının detaylı bir şekilde ele alınacağını ve değişim gerektiren alanlarda adımlar atılacağını belirtmişti. Erdoğan, "Milletimizin değişim ve yenilenme taleplerine kulak vereceğiz. Seçmenden geçer not alamayan, bizim takdirimize mazhar olamaz. Mesajların gereğini yapacağız" demişti.

Şanlıurfa'da Gelecek Adımlar

Şanlıurfa'da başlayan bu değişim süreci, sadece il başkanıyla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. İlçe teşkilatlarında da benzer değişimlerin yaşanması bekleniyor. AK Parti, yerel seçimlerdeki başarısızlığın ardından, teşkilatında kapsamlı bir yenilenme sürecine girmeye hazırlanıyor. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğindeki MYK toplantılarında belirlenen strateji ve politikalar, partinin geleceğini şekillendirecek.

AK Parti'nin Şanlıurfa'da başlattığı bu değişim dalgasının, diğer illere de yayılması bekleniyor. Yerel seçimlerdeki başarısızlığın ardından, parti teşkilatlarında köklü değişiklikler yapılması, partinin gelecekteki performansını etkileyecek önemli bir adım olarak görülüyor. ( Haberin kaynağı: Abdullah TOPRAK / 

Kaynak: Urfa Haber Merkezi