urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter
BEDİA YEŞİL

KOMŞULARIMIZ


BEDİA YEŞİL
13 Mart 2017 Pazartesi 15:20

Eskiden çoooook eskiden, evler bahçe duvarsız olurmuş çoğunlukta. Komşu çocukları rahatlıkla diğer bahçeye girip, oynayabilirlermiş. Komşular randevu almadan diğer komşuya giderler; hatta kapı pencere çoğunlukla açık olduğundan, birbirlerini her daim görürlermiş. Çocuklarını kendi çocukları gibi koruyup gözetirler, ufak tefek anlaşmazlıklar olsa da, bir süre sonra tekrar sarılıp konuşurlarmış. Çocuk ve ev şüphe duyulmadan komşuya emanet edilir, akrabalardan bile yakın görülürmüş. Dertleri dert, mutlulukları mutluluk sayılırmış. Komşudaki cenaze sebebi ile günlerce TV kapatılıp yas tutulur;  maddi, manevi ihtiyaçları giderilirmiş.

            Şimdilerde öyle mi? En güzel kıyafetlerle, biraz üzgün rolleri takılıp, öylece gidiyoruz taziye evine. Sanki hiç tanımıyor gibi, ilk defa karşılaşıyor gibi, resmi davranıyoruz birbirimizle. Kıyafet mükemmel olmalı diyor, tekrar gittiğimizde farklı olsun istiyoruz; mağlum aynı kıyafeti tekrar giymeyelim... Duruma göre yemek, hatta onu da yapmıyor bir tepsi tatlı ile geçiştiriyoruz. Oysa mutlu bir gün mü ki tatlı yensin? Cenaze sahibinin taziyedekilere yemek telaşı yapması ne kadar büyük eksiğimiz.

Her şey ne kadar çok değişti. Eksik yanlarımızı giderirken, eksikleri yüze vurmaya başladık. Önce bahçe duvarları ördük, sonra kale kapıları yaptırdık. Sonrası apartmanlara taşındık, sanki aynı evin odaları gibi tek kapı ayırdı bizi; lakin birbirimizi tanımaz hale geldik. Komşunun hastalığını bilmeyen, hatta büyük apartmanlarda cenazeleri bile sonradan duyar hallere düştük.

Peygamberimiz, “Cebrail bana komşu hakkında o kadar tavsiyede bulundu ki, onu mirasçı kılacak sandım” diyor bir hadisinde. Şimdilerde bu sözden ne kadarda uzağız oysaki. Ahirette komşularımıza da sorulacağız; peki ne diyeceğiz, ne diyecekler bizim için, tanıyor muyuz ki? Yan komşu, alt komşu, üst komşu; belki asansörde, kapıda karşılaşırsak bir selam. Bazen şikayet sebebi ile alt ve üst komşuyu görüyor, tanıyoruz…

Nereye gidiyor, neler yaşıyoruz? Balkondan el ele değecek kadar yakınken, duvarlar örüyoruz maneviyatımıza. Yalnızlık Allah’a mahsustur; kalabalığımız, en yakınlarımız komşularımızdır.


YORUMLAR
  • yorum2017-03-13 17:10:22Deham gündoğdu

    Gerçekten bu halerdeyiz ama bunu da soyliyeyim kutsal kesimde azda olsa hala onları yasiyoruz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık