Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ
Abdullah Toprak

Bunlara Dikkat Ediniz! Sahte Facebook,Twitter Hesabı Nasıl Kapatılır


Abdullah Toprak
1 Ekim 2016 Cumartesi 13:21
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Adınıza açılan sahte Facebook ve Sahte Twitter hesaplarını nasıl kapatabileceğinizi anlatacağım. Sahte sosyal medya hesapları kullanıcıları çok fazla rahatsız etmektedir. Bu tarz sahte hesaplara karşı Facebook , Twitter vb. savaş açmış durumdadır.Twitter yakın zamanda sahte hesap olduğunu düşündüğü binlerce hesabı kapatmıştı. Facebook’ta Pelin Batu adına açılan sahte hesap sonucunda 1 yıl 10 ay hapis cezası kararı alınmıştı.

Kişiler adına açılan Sahte hesap ‘Özel hayatın gizliliğini ihlali’ olarak değerlendirildiğinden çok ciddi cezai yaptırımları uygulanmaktadır. Sahte hesaplar kişiler için büyük bir problem oluşturmaktadır.  Sosyal medya hesapları gerçek hayatımızla eşdeğer bir hal almaya başladı. Dolayısınla adınıza açılacak sahte bir hesap başınıza büyük dertler açabilir.  Bu sahte hesaplar için neler yapabilir , nasıl önlemler alabilir, bu hesapları nasıl kapattırabilirsiniz adım adım sizlere anlatmaya çalışalım.

Twitter Sahte hesap ihbarı için TIKLAYIN

Facebook sahte hesap ihbarı için TIKLAYIN

Ayrıca facebook hesaplarını

Facebook’ta gerçek insanları taklit etmek üzere oluşturulmuş sahte zaman tünellerine (taklit hesaplar) izin verilmez. Birisi sizi taklit eden bir hesap oluşturduysa:

face şikayet

  1. Zaman tüneline gidin
  2. Facebook şikayet düğmesine tıklayın ve Şikayet Et/Engelle‘yi seçin
  3. Şikayet Et‘i seçin
  4. Bu kişi birini taklit ediyor seçeneğine tıklayın
  5. Şikayetinizi tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin

Bu yöntemler ile taklit , sahte hesapları yetkililere şikayet edebilirsiniz. Ne kadar fazla şikayet eden kullanıcı bulunursa o kadar çabuk müdahale edilir. Bu tarz hesapları mümkün olduğunca bütün arkadaşlarınızla paylaşarak şikayet etmelerini sağlayın. Şikayet sayısı arttıkça hesap daha kısa sürede kapanacaktır.

Bazı durumlarda hesabın kapatılması sizin için yeterli değilse. Siber suçlara durumu bildirebilirsiniz. Eğer adınıza büyük hakaretler yapılıyor ve hayatınızda ciddi problemlere neden olabilecek bir müdahalede bulunuyorsa en güzel çözüm mahkemede hakkınızı aramaktır. Bunu için Siber şuçlar ihbar birimine giriş yapıyoruz.

Şikayet için TIKLAYIN

Adıma sahte sosyal ağ hesabı açılmış

Seçeneğine giriş yapın.  Burada yapılması gereken adımlar listelenmiş ve kısaca özetlenmiş durumdadır. Kurtarma yöntemlerini yukarda denediğimizden dolayı dilekçe vererek şikayette bulunmamız gerekiyor.

Soru: Adıma sahte sosyal ağ hesabı açılmış / bu sitede fotoğraflarım yayımlanıyor. Ne yapmam gerekir?

Adli kurumlara başvurmadan önce aşağıdaki işlemleri yapmanız çözüm sürecini hızlandıracaktır.

2. Mağdur olduğunuz suç şahsi müracaat ile adli takibi yapılacak suçlardandır.

3. Suçu anlatan bir dilekçe yazıp imzalayınız.

4. İmzaladığınız form ile

a. Suçun işlendiği yerden sorumlu polis merkez amirliğine,

b. Suçun işlendiği yerden sorumlu Cumhuriyet Başsavcılığı’na,

c. Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne müracaat edebilirsiniz.

Bulunduğunuz ilde bilişim suçlarla mücadale birimine dilekçe ile başvuru yapmanız durumunda , konu mahkemeye intikal edecektir.  Başvuruyu şahsen yapmanız gerekiyor. Kullanıcıya ait elinizde ne kadar bilgi varsa bu bilgileri iletmeniz işlemin hızlandırılmasını sağlayacaktır. Özellikle ip adresinin tespitini yapma şansınız varsa ipadresini bildirmeniz durumunda işleminiz oldukça kısa sürede sonuçlanacaktır.

Adınıza sahte hesap açıldıysa ve bu çözümler haricinde yöntemlere ihtiyacınız varsa sizlere yardımcı olabiliriz. Konuyla alakalı urfahabermerkezi@hotmail.com adresine detaylı olarak durumunuzu bizlere iletebilirsiniz.


Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık