urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter
Esra ARAT

Anneannemin Derin Hocalari


Esra ARAT
18 Aralık 2014 Perşembe 12:02
Geçtigimizde günlerde, birkaç bayanin konusmalarina sahit oldum. Abartmadan söylüyorum, gerçekten dehset içinde kaldim duyduklarim karsisinda. Mesela, insanin yüzüyle ilgili kötü bir sey söylememek gerektigini çünkü Allah’in, en zor insanin yüzünü yarattigini iddia ediyorlardi (Allah’i tenzih ederim). Insanin göbek deliginin nasil olustugunu da ögrendim. (Genel kültürüm de artti smiley). Allah Hz. Adem’e secde edilmesini istedigi zaman, seytan “ben buna mi secde edecegim?” diyerek tükürmüs, seytanin tükürügü de Hz. Adem’in karin kismina gelmis, o yüzden göbek deligimiz olusmus.

Onlar, bu gibi uydurma konulari aralarinda atesli bir sekilde konusmaya devam ederlerken, ben de akillarinin nasil bu kadar kapali oldugunu düsünüyordum kendi kendime. Allah’a sükrettim. Böyle korkunç, uydurma, Kur’an’la hiçbir baglantisi olmayan bagnaz bir zihniyetten beni uzak tuttugu için.

Sunu da ekleyeyim; aralarinda konustuklari konulari onlara da hocalari anlatmisti. Dini konularda “çok derin” olan hocalari. Çünkü hocalarindan da övgüyle bahsediyorlardi. Açikçasi, nasil bir hoca diye merak etmekten de, kendimi alikoyamadim.
Fakat sonra, “neden merak ediyorum ki” diye düsündüm. Benim anneannemin de çok derin hocalari oldugu aklima gelince, gülümsemeye basladim. Anneannem de hala o hocalardan bahseder durur…

Allah ömrünü uzun etsin, anneannem 85 yasinda. Artik yasi geregi, birçok rahatsizligi var. Yüksek tansiyon, kalp, romatizma, kireçlenme gibi. Dolayisiyla oturup kalkmakta ve özellikle yürümekte çok zorlaniyor. Fakat tüm bu rahatsizliklarina ragmen, namazlarini hiç aksatmaz ve orucunu tutar. Ramazan’da tuttugu oruçla da yetinmez “Üç aylar basladi” deyip, o aylari da oruç tutarak geçirmeye özen gösterir. Tespihi elinden hiç düsmez, sürekli ölmüs yakinlari için belli sayilarda tespih çeker. Sonra da çektigi tespihleri vefat etmis olan yakinlarinin ruhlarina hediye eder.
Allah, insaAllah tüm ibadetlerini kabul eder. Çünkü, yasadiklarini düsününce, hala akli, suuru açik oldugu için sükrediyorum. Depremde, trafik kazasinda çocuklarini, torununu kaybetti anneannem. Erkek kardesini öldürdüler, diger kardesi acisina dayanamayip hemen arkasindan vefat etti…

Halen çok üzülse de, Allah’in takdiri deyip sükreder, yine tespih çekmeye devam eder…

Yine diyorum; Allah ömrünü uzun etsin. Fakat, anneannemle sadece derin hocalari konusunda anlasamiyoruz. Bir araya geldigimizde dini bir konu konusuyorsak, hemen, “filanca derin hoca sunu demisti” der ve anlatmaya baslar. Benim o tarz hocalara karsi oldugumu bildigi için de hemen beni ikna etmeye çalisir.smiley))
Gözümün içine bakar; “ben, anlattigin yanlis” anlaminda kaslarimi yukari kaldirinca, çok masum bir ifadeyle“ öyle degil mi?” diye sorar. Sonra kendi de gülerek “ne bileyim ben yavrum, okuma yazma ögrenmedim ki, ne anlattilarsa onu dogru bildim” deyip, beni ikna etmekten vazgeçer.

Anneannemin dedigi dogru. Onun zamaninda ögrenme, arastirma imkanlari çok kisitliydi. Ama günümüzde ögrenmek için, arastirmak için o kadar çok imkan varken insanlarin hala derin hoca diye, yere göge sigdiramadiklari hocalarin dedikleriyle yetinmeleri çok enteresan. Derin hocalarin Kur’an’i Kerim’den anlattiklarini tenzih ediyorum fakat insan hiç merak etmez mi, Allah’in Kur’an’da bize anlattiklariyla, hocalarin anlattiklarinin ayni olup olmadigina hiç bakmaz mi?

Bu konuda da bir engel vardir. Insanlara hep Kur’an’ Kerim’in sadece peygamberin anlayabilecegi görüsü dayatilir ve derin hocalar olmadan da bizlerin Kur’an’i anlayamayacagi telkin edilir. Sirf bu yanlis düsünce yüzünden, Kur’an’i Kerim evlerimizde süslü kaplarin içinde duvarda asili durmustur. Sadece belli günlerde, birkaç sure Arapçasindan okunmak için, o süslü kaplardan çikarilmislardir.

Ben de yillarca,sadece Arapça olarak okudum Kur’an’i. Sükürler olsun ki , Allah, mealini de okuyup, anlamayi nasip etti. Ve Kur’an’i Kerim’in mealini okudukça, dinimizin bagnaz zihniyetteki insanlar yüzünden ne kadar yanlis anlatildigini gördüm insaAllah. Yüce Allah birçok ayette, dini sadece Kur’an’i okuyup, Kur’an’da bildirilen hükümlere kayitsiz sartsiz uymakla yasanabilecegini bizlere bildirmistir.

Biz Kitabi sana, her seyin açiklayicisi, Müslümanlara bir hidayet, bir rahmet ve bir müjde olarak indirdik. (Nahl Suresi, 89)
Andolsun, bu Kuran'da insanlar için Biz her örnekten çesitli açiklamalarda bulunduk... (Kehf Suresi, 54)
Andolsun, bu Kuran'da her örnekten insanlar için çesitli açiklamalarda bulunduk. Insanlarin çogu ise ancak inkarda ayak direttiler. (Isra Suresi, 89)

Ayetler çok açik ve anlasilir degil mi? “Ben Kitabi her seyin açiklayicisi olarak indirdim, sizlere çesitli örneklerle açiklamalarda bulundum” diye buyuruyor, Allah.  Konuyla ilgili diger ayetleri de okursak, “sizler Kur’an’i anlayamazsiniz, sadece peygamber anlar. Kur’an’i anlamak için hocalara ihtiyaç var gibi” anlamlar asla çikartamayiz ayetlerden.
Bu sebeplerle, insanlar Kur’an’dan uzak kaldiklari için, sadece derin hocalardan ögrendikleri , Kur’an’a uygun olmayan ya da Kur’an’da yeri olmayan anlatimlarla dini aslina uygun olmayan bir sekilde yasadilar ve yasamaya devam ediyorlar.
Kur’an’i Kerim’i okuyalim, tüm hayatimizi Allah’in Kur’an’da bildirdigi hükümlere uygun olarak yasayalim, kendimize sadece Kur’an’i rehber edinelim ve Islam’i kulaktan dolma bilgilerle degil, tek rehberimiz olan Kur’an’dan ögrenelim insaAllah.

Bu yaziyi yazmama vesile olan anneannemin ellerinden de öpüyorum. smiley
                                                 Esra Erat
 
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık