×
×
Ekonomi
Yılmaz Vatandaşları Uyardı!
Eski Şanlıurfa İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan YILMAZ'dan vatandaşlara uyarı!
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Emniyet müdürleri kararnamesiyle 22.07.2011 tarihinde Şanlıurfa ili Polisevinde düzenlenen veda töreniyle Şanlıurfa ilinden  Yozgat il emniyet müdürlüğü'ne terfi eden Hasan Yılmaz, ''Emniyet ve Jandarma hizmet için kontör, ve para istemez'' uyarısında vatandaşlara bilgi verdi.

İl Emniyet Müdürlüğü, Konferans Salonu'nda iletişim araçlarını kullanarak dolandırıcılık konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıya Vali Yardımcısı Kemal Şahin, İl Emniyet Müdürü Hasan Yılmaz, kaymakamlar, muhtarlar, daire müdürleri ve sivil toplum örgüt temsilcileri katıldı.

Yozgat Emniyet Müdürü Hasan Yılmaz, kitle iletişim araçlarını kullanarak yapılan dolandırıcılıklar konusunda katılımcılara sinevizyon eşliğinde bilgi verdi. Yılmaz, "Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dolandırıcılık çeşitlerinde artış meydana geldi. Kötü niyetli kişiler kendilerini, polis, jandarma, hakim veya savcı gibi tanıtıp, insanları dolandırmaya çalışmaktadır. Dolandırıcılar, aradıkları şahıslara ‘sizin telefonunuzdan, emniyet müdürünün, hakimin, savcının veya valinin eşine taciz telefonu edilmiş, sizi kurtarmak için kontör göndermeniz gerekiyor' diyor. Ya da, ‘sizin hesabınızdan terör örgütüne yüklüce para aktarılmış biz bunun takibini yapacağız, para göndermeniz gerekiyor' diyerek para talep etmektedirler." dedi.Telefonda kendini kamu görevlisi olarak tanıtıp kontör ya da başka isteklerde bulunan kişilere kesinlikle inanılmaması gerektiğini ifade eden Hasan Yılmaz, "Bu tür telefonlar geldiğinde vatandaşımız en yakın karakola giderek şikayette bulunmalı eğer gidemiyorsa 155 polis imdat telefonuna bilgi vermelerini istiyoruz. Emniyet ve jandarma bu konuda gerekeni yapacaktır. Yine bir başka dolandırıcılık yöntemi olarak da kimliği belirsiz kişi veya şebekelerce 'Hediye kazandınız', 'Kol saati kazandınız', 'Faturanızdan indirim kazandınız', Altın hediye kazandınız mesajları gönderiliyor. Bu tür telefonlar daire müdürlerimize geldiği gibi emniyette görevli personelimize, şube müdürümüze dahi gelmektedir. Bu sebeple vatandaşımız gelen telefonlara kesinlikle inanmamalıdır."diye konuştu.Emniyet Müdürü Yılmaz, son günlerde emniyetin kontör dolandırıcılığı konusunda birçok operasyon düzenlediğini ve çok sayıda dolandırıcının yakalandığını ve şebekelerin çökertildiğini ifade etti.


Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı