Ana Sayfa Siyaset Yeni görevler var ama Urfa’da ‘birlik’ yok!

Yeni görevler var ama Urfa’da ‘birlik’ yok!

24 Haziran seçimlerinin ardından kabine oluşturulmuştu şimdi sırada AK Parti genel merkezinde verilecek görevlere geldi. Daha sonra da Cumhurbaşkanı’na bağlı kurullar ve başkanlıklar var. Şanlıurfalı milletvekili ve bürokratlara da görev verilmesi bekleniyor. Ancak durum biraz karışık.

Giriş Tarihi: 14 Temmuz 2018 Cumartesi 02:51
Yeni görevler var ama Urfa’da ‘birlik’ yok!

Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin 24 Haziran seçimlerinin ardından yürürlüğe girmesiyle devlet yeniden şekilleniyor. 16 bakanlık, 9 kurul, 11 başkanlık ve 4 ofis direkt Cumhurbaşkanı'na bağlandı. Bakanlar Kurulu oluşturuldu. Sıra AK Parti Genel Merkezi’nde ve kurullarda verilecek görevlere geldi. Pazartesi yeni devlet sistemi açıklanacak. Salı günü genel başkan yardımcılarının ve MKYK üyelerinin belirlenmesi bekleniyor. Daha sonra kurul, başkanlık ve ofisler için belirlenecek isimlere sıra gelecek. Bu kapsamda Şanlıurfa’dan hangi isimlere görev verileceği şimdiden merak konusuyken, bazı isimler için yoğun kulis çalışmaları yapılıyor. Ancak her dönem olduğu gibi bu yeni dönemde de belli isimler üzerinde ittifak yok. Bir taraf bir siyasetçiyi överken başka bir siyasetçiyi yeriyor. Diğer taraf da bundan geri kalmıyor. Aynı şekilde Şanlıurfalı bürokratlar için de fırsat doğdu tabi değerlendirilebilirse…

CUMHURBAŞKANINA BAĞLI KURULLAR

Halı hazırda faaliyette olan 65 kurul, komisyon ve komite var. Bunların tamamı 9 kurul bünyesine alınacak. Örneğin Boğaziçi İmar Kurulu, İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu gibi kurullar, Yerel Yönetim Politikalar Kurulu bünyesine geçecek. Bu 9 yeni kurul, politika önerileri yapacak, bilimden, sağlık ve gıda politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek. Kurul isimleri ise şöyle: Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NA BAĞLI BAŞKANLIKLAR

Yeni kararnameyle çıkan sekiz başkanlıktan ikisi yeni. Bütçeyi hazırlama yetkisinin Cumhurbaşkanı'na geçmesiyle birlikte yeni başkanlıklardan biri Strateji ve Bütçe Başkanlığı oldu. Eskiden Maliye Bakanlığı'na bağlı olan Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, bu başkanlık bünyesinde görev yapacak. İkincisi ise İletişim Başkanlığı. Önceki sistemde başbakan yardımcılarına bağlı olarak görev yapan TRT, Anadolu Ajansı ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü gibi kurumlar bu başkanlığa bağlı çalışacak. Başkanlıkların tamamının isimleri şunlar: Devlet Arşivleri Başkanlığı, Devlet Denetleme Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Türkiye Varlık Fonu.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NA BAĞLI OFİSLER

Cumhurbaşkanlığına bağlı, özel bütçeli, kamu tüzel kişiliğini haiz, idari ve mali özerkliğe sahip 4 yeni ofis kuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce "Bizim arka bahçemiz olarak çalışacak" diyerek tanımladığı ofisler, başkana hemen hemen en yakın çalışan kadro. Bu ofisler cumhurbaşkanı ile birebir çalışırken bürokrasiye takılmadan, cumhurbaşkanının öncelikleri doğrultusunda projeleri yönetecek ve çalışmalar gerçekleştirilecek. Yeni sistemde bakanlık icraatlarının takibi de bu ofisler aracılığı ile yapılacak. Cumhurbaşkanı’nın isteyeceği her türlü bilgi, analiz ve raporlar da bu ofisler aracılığıyla hazırlanacak. Bu ofislerden çıkan kararlar ve yaklaşımlar, hükümetin politikalarında da bizzat belirleyici rol oynayacak. İşte bu ofislerin isimleri: Finans Ofisi, Dijital Dönüşüm Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Yatırım Ofisi.

İŞTE ADI GEÇEN ŞANLIURFALILAR

Yeni devlet yapılanmasında gözler Şanlıurfalı siyasetçi ve bürokratlara çevrildi. 16 bakanlıktan biri dahi kendi payına düşmeyen Şanlıurfa’da; 9 kurul, 11 başkanlık ve 4 önemli ofis için beklenti devam ediyor. Yeni Hükümet Sistemi ile birlikte bakanlığı sona eren AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Meclis’te yapılacak yeni düzenlemeyle diğer vekiller gibi bir kurulda önemli görev almasına kesin gözüyle bakılıyor. Salı günü açıklanması beklenen AK Parti kurmayları arasında ise Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar’ın genel başkan yardımcısı olarak yer alması bekleniyor. AK Parti eski milletvekillerinden Mahmut Kaçar’ın adı Sağlık ve Gıda Kurulu’nda bir görev için de geçiyor, AK Parti Genel Başkan Yarımcılığı ve Şanlıurfa İl Başkanlığı için de. Ankara kulislerinde sıklıkla konuşulan Şanlıurfalılar bunlar. Ayrıca Şanlıurfalı bürokratlardan da önemli görevlere gelmesi beklenenler var.

SIKINTI ‘BİRLİK’ KONUSUNDA

“Şanlıurfalıların terazisi Şanlıurfalıları hafif tartar” sözü hiç bu kadar yerini bulmamıştı. Çok sayıda önemli siyasetçi ve bürokrat çıkaran Şanlıurfa’da birlik olmadığı için herkes birbirinin adeta kuyusunu kazıyor. Bir aday için kulis yapılırken diğer bir Urfalı yerden yere vuruluyor. Sosyal medyada da bu durum herkes tarafından tüm çıplaklığıyla görülüyor. Özellikle Sivil Toplum Kuruluşları (STK) her dönem olduğu gibi bu dönem de misyonunu yerine getiremiyor. Çoğu STK bu konuda Ankara’yı sıkıştırmıyor. Ortada olan STK’lar da bölünmüş durumda. Kimi başka bir siyasetçiyi öne çıkarmak istiyor kimi başka birini. Oysa kulislerde adı dolaşan tüm siyasetçi ve bürokratlara yetecek kadar görev alınabilir. Ancak bir türlü bir araya gelinip uzlaşma sağlanamıyor. Bu yüzden bakanlıklarda olduğu gibi dağıtılacak yeni görevlerde de Şanlıurfa umduğunu bulamayabilir.

 

Mustafa ARISÜT/Kulis Haber-AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Başkan Ayhan kararını verdi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık